Voor vijf centen bracht de post je brief naar De Stierop Het recente afscheid van Henk Berkhout als praktizerende postbode hn de mededeling van PTT in het voorjaar, dat de openstelling van het (hulp)postkantoor in De Rijp op de zaterdagochtenden kwam te vervallen, zijn aanleiding ge weest tot dit artikeltje. De dienstbaarheid van Henk Berkhout, zo kunnen we ge rust stellen, was eigenlijk tegengesteld aan de zaterdag ochtendsluiting van het postkantoor. Immers, werd in dat kantoor de dienstverlening op zaterdagmorgen beëindigd, aan die van Henk kwam na volbrachte bestellersronde zel den een einde: waren de poststukken op de bestemde adres sen, dan verlengde hij als postbode b. d. zijn weg naar bij voorbeeld de huisartsen-apotheken om er de onderweg mee gekregen lege pillendoosjes en medicijnflesjes te laten her vullen. Om maar eens wat te noemen. Maar ja, dat is nu ook tot de goede herinneringen gaan be horen. 1 t Is de voortgang der tijden, moeten we maar be denken. Niettemin doet zulke voortgang mij terugkeren op het pad der herinnering. Naar tijden toen postbodes nog kilometers te voet of per fiets aflegden, met poststukken die gefran keerd waren met een paarse postzegel (het "meeuwtje van anderhalve cent, later vervangen door een grijze van de zelfde prijs. In die tijd - ik heb het uiteraard over de jaren van vóór de oorlog - kon iemand van het Oostdijkje voor vijf centen een brief laten bezorgen aan de Stierop en de postbode voer er, voor dat lokale tarief, tweemaal mee over het water: te Spijkerboor en bij de Stierop. Voor zes spie kon de brief naar elke andere plek in den lande. Vreesde de afzender geen schending van het brief geheim, dan kon hij voor vier centen zijn boodschap over brengen per briefkaart naar elke bestemming binnen s rijks grenzen en voor drie in het lokale verkeer. Het was in die dagen dat bij ons in de Starnmeer de ene dag Dirk de Jong de poststukken (meestal alleen de Alkmaarsche Courant) door de koperen klep liet binnenglijden, ander daags postbode Vasbinder. Ze hadden er dan al een rit op zitten langs de Kanaaldijk tot de Jispersluis en de Oudelands- dijk tot bij Oostknollendam, Starnmeerdijk en Middelweg en hadden dan nog de rit naar de Stierop voor het wiel. s Zomers, als het zwarte uniform met de rode bies voor

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1988 | | pagina 21