Wat echter wel merkwaardig is, dat is dat U in De Rijp op enkele huizen holle pannen vindt die "verkeerd om" lijken te zitten. Een gewone holle pan overlapt namelijk naar rechts. We spreken dan van een "rechts dekkende pan". De dakpan waar ik U op wil wijzen overlapt naar links. Zoiets - een links dekkende pan dus - kan voor de betreffende huiseige naar nog wel eens lastige consequenties hebben. Linkse pannen kopen is zoeken naar een speld in een hooiberg. Het type "linkse" pan waar ik op doel zit onder meer op het westelijk dakvlak van het atelier van de zilversmid Antonie Bouwman, Kerkstraat nr. 30, en op het noordelijk dakvlak van Kerkstraat 11, van A. Middelveld. Linkse pannen dus. Het zijn in wezen gewone dakpannen, maar in plaats dat het nokje, waarmee ze aan de panlatten hangen, aan de "boven"kant zit, zit het aan de "onder"-kant Dus omgedraaid, waardoor de pan in plaats van rechts - linksdekkend is geworden. Ik ken iemand die dat zelf ontdekte toen er wat "linkse" pannen stuk gingen en vervangen moesten worden. Een heel handig iemand, die gewoon het bestaande nokje van een "rechtse" pan afzaagde met een steenzaag. Van een oude holle pan zaagde hij van die op'hangnokjes en met een spe ciale constructielijm bevestigde hij die aan de onder-achter zijde van rechtse pannen. Zo ontstonden heel wat namaak- linkse pannen die de handigderd van zijn probleem af hiel pen. En 1 t is net als met Velpon: je ziet er geen barst van.' CA. Eyking Naschrift: Behalve over de barometer en de thermometer van het Doopsgezinde Weeshuis en het bordje Hondenwagens Stap voets, is ook de makelaar op Rechtestraat 100 (nu rijwiel handel Co Schipper) door "Lijntrekker" vermeld in zijn ru briek "Het Merchwaerdigste enz". Hij maakte er toen abusievelijk gewag van dat die makelaar het model weer geeft van de oorspronkelijke toren van de grote kerk. Abuis want het is in werkelijkheid het model van de beschuittoren van Wormer, evenals op de gevels van de woningen Zuid einde 3 (mevr. Blokdijk) en Grote Dam 4 (C. Nieuweboer).

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1988 | | pagina 11