Bouwkundige Merkwaardigheden in De Rijp i 8 kleedere 1 rok donkerblau 1 dito camizool 1 asgrauwe jas 1 asgrauwe lakense broek 1 port epe (degenriem) Nog eenig vuijl goed van weijnig belang dat in de was en de overleevering niet waardig is. Nog een bosje van ses sleu teltjes bij den Heer eerste comparant na zig genomen om tot Amsterdam in de Herberg daar den overleden Heer ge- loseert en eenig goed heeft ter ontsluitinge te gebruiken. Zijnde ;t reiskoffertje door mij notaris met mijn zignet verzegelt en zullende de voorsz goederen aan den eerste comparant door de tweede comparanten tot Amsterdam ge zonden werden om door hem aan de wed en kinderen vanden overlede Heer Wiltzen te bezorgen. Vic Wijnekus Not archief de Rijp, inv. nr 4503. Onder de titel "Het Merckwaerdig ste meyn. bekent" ver scheen vele jaren geleden in de Volkskrant een reeks fraai getekende artikelen, die ons vele merkwaardigheden in gebruiken, gebouwen en onderdelen daarvan lieten zien. In deze reeks waren twee onderwerpen opgenomen die te maken hadden met De Rijp, nl. de barometer/thermometer van het Weeshuis aan de Tuingracht en het bekende bordje "Hondenwagens Stapvoets". Toch heeft De Rijp veel meer bouwkundige merkwaardig heden. Ik zal proberen enkele onderwerpen toe te lichten, die zo niet merkwaardig dan toch wel opmerkelijk zijn, zo dat U tijdens een wandeling door het dorp de huizen en an dere gebouwen met een wat ander, op opmerkelijkheden ingesteld oog gaat bekijken. Deze keer Dakpannen. In De Rijp komen veel pansoorten voor. Ik noem er enkele: Tuil du Nord, verbeterde holle pan, opnieuw verbeterde holle pan, sneldekpannen, leipannen, kruispannen. Er zijn er nog wel meer. Maar wat U het meest aantreft op de da ken, dat is de oude holle pan. Deze wordt vaak "Hollandse" pan genoemd, maar die bena ming is zo gegroeid, wellicht doordat de aanduiding "hol" abusievelijk als afkorting werd opgevat. Hoe dan ook, U vindt de bewuste holle pan in grote delen van Europa.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1988 | | pagina 10