16 In 1884 vertoonde de monsterrol een heel ander beeld: matroos matroos matroos matroos matroos matroos matroos matroos oudste oudste jongste schipper stuurmansmaat Jan Zevenhuizen Jacob van der Windt Jan Vink Pieter Heinis Pieter Oversluizen Willem de Ruijter Pieter Bijl P.J. Van der Schoor G. van Dissel C. van Vliet Jan Noordam F. van Schoor Jan van der Schaft L. 't Hart C. de Voogel Vlaardingen Vlaardingen Vlaardingen Vlaardingen Vlaardingen Middelharnis Pernis Vlaardingen Amsterdam Maassluis Schiedam reepschieter afhouder Vlaardingen Vlaardingen Brielle Rotterdam Het eerste jaar dat de logger met deze bemanning voer, 1884 dus, was een overweldigend succes. Het schip had de op één na grootste vangst van de hele Nederlandse haringvloot. Maar de prijs die de haring deed was zo laag dat de gemaakte kos ten voor de 5 reizen niet eens werden gedekt. In Vlaardingen werden de zaken van de logger behartigd door de firma van der Drift en Nooten. Deze firma stuurde alle rekeningen en kwitanties op naar de Rijp. Voor de jaren 1884 en 1885 zijn deze in het archief volledig bewaard gebleven. Zo kunnen we tot op de cent nauwkeurig bekijken waaruit de kosten bestonden. Vier jaar lang zag men het aan, maar het bleef een schip van bijleggen. Men kwam tot de conclusie dat zelfs de erfla ter het opgegeven zou hebben, net als indertijd de walvis vaart. Met een handige kunstgreep werd artikel 8 gewijzigd. Voortaan stelde men niet meer vast met hoeveel schepen de haringvangst beoefend zou worden, maar op welke wijze zij beoefend zou worden. En die wijze werd vanaf 1888 een aandeel in de rederij Noordwijk(voor een achtste). Tevens nam men een aandeel in de Nederlandsche Maatschappij 'De Noordzee' te Vlaardingen. Dankzij deze elegante oplossing bleef men toch bij de haringvangst betrokken, ook nog vanwege de oude 'De Rijp', die nu Noordwijk heette, maar kon men het risico tot een minimum beperken. Aan de kade van De Rijp werd het nog stiller dan het al was; het schip had toch meestal in Spijkerboor gelegen.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1988 | | pagina 18