8 Waarheen met de melk Er wordt in deze periode ongeveer 143 k 145 ha grasland gebruikt in de gemeente De Rijp. met daarop circa 250 melkkoeien. De melk wordt in het algemeen gele verd aan de speculatieve melkfabriek "Hollandia", aan de Klaterbuurt (nu het vee houderijbedrijf van de familie Visser). De melk werd s zomers tweemaal daags opgehaald met paard-en-wagen. Dirk van Leeuwen, van de Klaterbuurt, reed onder andere de melk voor "Hollandia", maar ook Klaas Klijn van Graft haalde melk op. Van Leeuwen had wel 10 k 12 paarden. Latér ook enkele vrachtauto's Niet iedereen echter gaf de melk aan de wagen mee. Er waren er enkelen die zelf hun melk naar de fabriek brachten. Zij kregen daarvoor een halve cent per liter extra. Jb. Gerling, van het watergemaal, bracht de melk per kruiwagen en Evert Beumer, van de Lievelandsbuurt, per hondekar. Op zijn terugweg nam laatstgenoemde een hoeveelheid karnemelk mee van de fabriek, om in het dorp uit te vénten. Hij is er door als "Evert Karnemelk" de geschiedenis,in gegaan. Grafter kaasfabriek "Hollandia" was opgericht in 1900. In Graft stond ook een zuivelfabriekje, op de plaats waar nu de J. C. Allertsliof is gebouwd. Het was een fabriekje op coöpera tieve basis. De boeren moesten er zelf de melk afleveren. Dat gebeurde eenmaal daags. Daardoor kon de avondmelk thuis afgeroomd worden om er boter van te maken. Waarschijnlijk om die reden leverde Jan ten Wolde van de Venbuurt zijn melk aan de Grafter kaasfabriek, teneinde de boter in zijn eigen winkeltje te ver kopen. Zijn weiland lag tot bij het Schermertilje; zeker een half uur varen van huis. Thuisgekomen bracht hij de melk dan per hondekar naar Graft. In het Grafter fabriekje maakte men dus, vanwege de afgeroomde melk, geen volvette kaas De Rijp kreeg in 1912 aan de Tuingracht de zuivelfabriek "De Nieuwe Beemster Directeur ervan werd Piet Nes. In de gemeenteraad wordt met betrekking tot deze fabriek gesproken over het "kaaigeld", voor het laden en lossen van de melk bussen en het stilstaan /an auto's en melkwagens voor de ramen van omwonenden. Een aantal boeren uit De Rijp ging over van "Hollandia" naar "De Nieuwe Beem ster"

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1988 | | pagina 10