Deze Cees Hoek stond in geen enkele relatie met de vooromschreven Hoeken, maar behoorde tot de Hoeken-familie uit Medemblik en Blokker. Biografisch is mij niet veel bekend van deze Cees, ondanks onze gemeenschappelijke voor ouders. Cees was een broer van mijn overgrootvader Gerrit Hoek uit Oosterbiokker. Hierdoor kom ik op mijn grootvader Freek Hoek die in Oost-Graftdijk woonde en in het recentelijk uitgekomen boekje 'Oost- en West-Graftdijk in oude ansichten' staat afgebeeld en beschreven. Zijn verhalen zijn mij uiteraard beter bekend en sluiten leuk aan op het veer van West-Graftdijk, zoals beschreven door G. Schoenmaker te Purmerend in 'Een nieuwe Chronyke' jrg. 4, nr. 2, apr. 19S7, blz. 14 en 15. Waardoor de eerstgenoemde Cees Hoek in De Rijp is komen wonen kwam doordat hij ten tweede male huwde met een meisje uit De Rijp. Hij was kleermaker en vestigde zich aan de Regtestraat nr. 12, later nr. 15 (oude nummering) bij de Tilbirg. Het kleermakersvak was niet vreemd in de familie. Zijn vader was tenslotte zijn hele leven kleermaker geweest, eerst aan de Goudbloemgragt 152 en later aan de 'kr Westerhaven 52 te Medemblik. Bovendien waren zijn broers Freek te Oterleek en Gerrit te Oosterblokker en diens zoon Cees te Zaandam eveneens kleermaker. Omstreeks 1885 woonde broer Freek enige tijd bij hem aan de Regtestraat. Ze trokken vee! met elkaar op en waren bovendien eikaars getuigen bij hun huwelijken. Waardoor mijn grootvader Freek Hoek begin 1900 naar deze streek is gekomen was vanwege het feit dat hij vanuit Wijdenes, waar hij boerenknecht was. een andere baas zocht en hoogstwaarschijnlijk een tip kreeg van zijn hier woon- r - r, achtige ome Cees. Cees Hoek kende de vrouw van de boer waar mijn grootvader kwam te werken. Bij zijn tochten om stoffen te kopen bij de weverijen in de Zaanstreek onderbrak hij halverwege zijn voetreizen bij Griet Schoon en Arie de Koning in de Starnmeer om daar zijn medegebrachte eetwaren te nuttigen. Arie boerde met vrouw en 14 kinderen al ruim 10 jaar in de Starnmeer op nr. 3, dichtbij Knollendam. Gevoegelijk mag worden aangenomen dat ook de zoon van broer Gerrit door de Zaanse kontakten van Cees als kleermaker in Zaandam aan de slag kwam. Als vanouds werden de boerenknechten en -meiden op 2 februari verhuurd. Op 2 februari is het Maria Lichtmis en werd vroeger als zondag gevierd. Onderscheid werd gemaakt tussen een boerenknecht en een werkman; de boerenknecht was voor dag en nacht en de werkman alleen voor overdag.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1988 | | pagina 5