Jubileumprent Degenen die hun contributie voor 1988 hebben voldaan, ont- van tegelijk met deze "Chronyke" de reproduktie van een aquarel. Leden die hun contributie nog niet hebben betaald, ontvangen de prent zodra de penningmeester hun bijdrage heeft ontvangen. Deze "jubileumprent" (laten we hem zo maar noemen] is een reproduktie van een aquarel naar een schilderij van Aart vah der Neer. Hij was een Nederlandse meester, die leefde van 1603 tot 1677 en die beroemd is geworden als schilder van rivierlandschappen en wintergezichten. Onze jubileumprent is dus zo'n wintergezicht, van de Gouw ter hoogte van de Prut-akker, met De Rijp op de achter grond. De toren van de grote kerk is ietwat te hoog maar de spits ervan is herkenbaar als de huidige. Derhalve moet het originele schilderij zijn gemaakt na de grote brand (1654). Boven de twee deftige personages, links op de voor grond staat een prutkokerij afgebeeld. Deze stond er nog in de tweede helft van de vorige eeuw, volgens overlevering. Blijkens het onderschrift, wat op het originele aquarel is aangebracht door de Zaandamse calligraaf Jongejan, enke le tientallen jaren geleden, was deze waterverfschildering bedoeld als voorstudie voor een geschilderde kamer decoratie. Het originele aquarel bevindt zich in het Rijksarchief te Haarlem. Het is ooit door midden gevouwen. Deze vouw hebben we in de reproduktie op de koop toe moeten nemen. HIERNAAST en aan de binnenkant van de omslag achter zijde het vervolg van het feestprogramma uit 1874, ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van koning Willem III, zoals dat in Graft en De Rijp werd gevierd. De pagina' s 1 en 2 van dat programma stonden in de vorige aflevering van Een Nieuwe Chronyke afgedrukt. De huidige aflevering geeft de indeling weer van de historische op- tochtj waaraan in totaal 156 personen hebben deelgenomen. De lijst van namen is interessant omdat er enerzijds perso nen op worden genoemd wier naam we als bij verrassing herkennen als die van groot- of overgrootouders van Rij pers en Grafters van nu, terwijl er anderzijds namen tus sen staan die in het geheel niet meer in de gemeente voor komen.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1988 | | pagina 3