15 gin; de middelen van bestaan in de vroegste en latere peri oden en de daarmee gepaard gaande groei van de bevolking en bevolkingscentra. Was voorheen nauwelijks meer bekend dan dat vóór 1200 het eiland weinig meer geweest zou zijn dan een moeilijk toegankelijk gebied van moerassig land; meer recente stu dies en veldonderzoeken, waarin ook Herman Kaptein het nodige heeft verricht, geven een ander beeld. Beter gezegd: een reeks andere beelden. Het artikel in de vorige "Chro- nyke", over de archeologische vondsten langs de Gouw, is ook zo'n overduidelijke aanwijzing dat het allemaal wat anders is geweest en gegaan dan in eerdere versimpel de voorstellingen werd gesuggereerd. De nieuwe publikatie van Kaptein sluit daar goed op aan. Eén van de opmerkelijke zaken die uit de onderzoekingen en in het nieuwe boek zijn terechtgekomen, is dat het ver meende moerasgebied in werkelijkheid akkerland is ge weest voordat het weidegebied werd. De bewijzen ervoor worden in de beschrijving aangedragen. Een volgende ontwikkeling is die waarin de "landman" tot zeevaarder wordt. Dat er haringvisserij en Groenland- vaart werd bedreven en dat met name De Rijp daaraan zijn status van grootste dorp, met een stedelijke bebouwing, te danken heeft is wel overbekend. Een van de verdienste lijkheden van Eapteir.'s beschrijving is dat hij ingaat op oorzaken van het verzetten der economische bakens waar op men koerste. Uiteraard volgt hij ook de gang van zaken in die zeevaart en visserij, waardoor men een duidelijke indruk krijgt van het reilen en zeilen in de dorpen van het voormalige eiland. De veeteelt met zijn ups en downs en vanzelfsprekend ook de plaatselijke takken van nijverheid worden daarbij in beeld gebracht. De wijze waarop dat ge beurt schept een boeiend beeld van de ambachtelijke bedrij vigheid en van het leven in met name De Rijp. Hoe het er kon toegaan op de walvisvaart, wordt de lezer eveneens geschilderd. Het ging er "alshands": van barm hartig en humaan tot onmenselijk wreed en sluw, voor wat de omgang betreft met schipbreukelingen in de poolzee. Het boek is geïllustreerd en voorzien van een aantal gra fieken die de betekenis van scheepvaart en visserij vanuit

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1988 | | pagina 17