14 Nieuw boek"Het Schermereiland" ik niet meer zo precies) kwam Piet Glas weer het erf op en, hij had ponen mee voor moeder. "Omdat je een doch ter van Hein Besse bent", zei hij er bij. Grootvader Besse had overigens al zó lang het tijdelijke voor het eeuwige ver wisseld, dat ik hem nooit gezien of gekend heb. Maar wa rempel: Piet Glas wist hoe de familievork in de steel zat'. Een echte figuur uit een streekroman, zo zou je hem best kunnen noemen. Wat rne bovenal van hem is bijgebleven, dat is dat hij er altijd zo fris, zo "clean" uitzag. Een aardige gebeurtenis waarin hij een rol speelde, was het volgende. Een buurman van me, die met een of ander kwaaltje suk kelde, kreeg het advies zeewater te drinken. Dan zou het overgaan. Maar ja, in de Starnmeer was geen zeewater voorhanden. En het was in de tijd dat alleen dokters en n enkele zeer rijke boer in auto' s reden. Op de fiets naar het strand om zeewater te scheppen deed je ook niet, want de zee was toen nog ver weg. Dus werd het geval aan Piet Glas voorgelegd, bij gelegenheid van zijn bezoek-met- handel. En jawel hoor, de volgende reis - dat zal dus wel weer een paar maanden later zijn geweest - had Piet de vis boer een fles zeewater mee voor buurman."Geschept bij op komende vloed, want dat is het zuiverste zeewater", aldus Piet Glas. Of het als medicijn heeft geholpen weet ik niet, maar Piet Glas is er voor mij onsterfelijk door geworden. Cor Booy Deze maand verschijnt bij de kleine uitgeverij "Octavo" te Bergen NH, die gespecialiseerd is in historisch-weten- schappelijke uitgeven, een nieuw boek over de geschiedenis van het Schermereiland. Herman Kaptein, lid van onze ver eniging, is de auteur ervan. De titel van het boek is "Het Schermer eiland". Kaptein behandelt daarin de economische ontwikkeling in de periode van 950 tot 1800. Het is de ontwikkeling van het ei land tussen de meren Beemster. Schermeer en Starnmeer, tot de Eilandspolder zoals we die nu kennen. De auteur gaat in op de ontwikkeling van dit landschap, de strijd tegen het water in z'n allereerste en primitiefste be-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1988 | | pagina 16