Het dorp aan de Gouw. Een archeologisch-historische recon structie Mogelijk ten gevolge van een overbevolking op de geestgron den In cie tweede helft van de 10de eeuw trokken Kennemer boeren in oostelijke richting weg. Ze elandden in een uit gestrekt en onbewoonbaar veengebied, uat alleen via natuur lijke waterlopen toegankelijk was. De ontginning, noodzake lijk voor het wonen en akkeren op dergelijk terrein, vond als volgt plaats: - vanaf de oevers werden vrijwel evenwijdig sloten het veer. in gegraven, teneinde dit te ontwateren. Na ongeveer .1 m wierp men een veendijkje op, parallel aan ue ontginnings basis. Hiermee werd voorKomen, dat water uit het onontgonnen veen het in cultuur gebrachte gedeelte binnenstroomde. Door een geregelde afwatering was het mogelijk op het <een gaan wonen. Iedere kolonist bouwde op zijn Kavel een huis, zodat langs de veenstroom een lint van bewoning ontstond. - door ontwateren, bemesten en akkeren verging het veen geleidelijk en kionK in; dit leidde tot daling van de oodem. Het waterpeil zakte niet, met als gevolg dat het land drassig werd. Akkerland veranderde in weidegrond, waar vee op werd gehouden. -de sloten werden vanaf de veendijk doorgetrokken en de nieuwe percelen van een achterdichting voorzien. Kort daarna verplaatste men ook de huizen naar het nieuwe akkerland. Zo "wandelde" een nederzetting in de loop van enkele eeuwen door een gebied. In een oorkonde uit 1063 ia er voor het eerst sprake van oei: dorp "Scirmere". Het bezit een kerk of kapel, die eer. doch ter ker« van Heiioo wordt genoemd. De oudste vermelding van een west-oost verkaveling van Schermer en Graft dateert van ca. 1115. Abt Adal1ardus van Egmond ruilt dan n.1. een halve hoeve weiland te 'Scirmere" gelegen "inter duas gribbas", dwz. tussen 2 sloten, tegen elders gelegen land. Over de ligging van de oudste dorpen is weinig bekend. Meddens ver onderstelt dat het oudste Schermer gezocht moet worden ten noordwesten van het huidige Grootschermer, maar dat het door het water geheel is verzwolgen.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1988 | | pagina 9