18 gaf een schreeuw. Kanger klauterde met het mes in de mond in de mast, sneed de man los en bond hem met de verbindingslijn op de rug vast. Toen gaf hij een schreeuw. De boot was naar het strand gevaren en men had Kanger al afgeschreven. De familie stond te huilen op het strand. Maar toen werd met man en macht aan de lijn getrokken en beide mannen kwamen aan land, maar bewusteloos. De geredden gingen met de wagen naar het dorp en Kanger bleef met familie en vrienden achter. Hij kwam bij, maar was dubbel gebroken. Zo had men hem door het wrakhout gehaald. De geredde was een man van het eiland Marken. Heel lang kreeg Kanger elk jaar een brief van hem", aldus het krante-artikel uit 1935. Lolke Jans Kanger kreeg voor deze redding een bronzen medaille van koning Willem III, met daarin gegraveerd zijn naam en die van het schip en de datum van de redding. Bij de medaille behoort een oorkonde, als "hulde aan be toonde menslievendheid" uitgereikt "met 1 s konings goed keuring en tevredenheid", en vergezeld van een gratifica tie van tien gulden. Dat alles bij koninklijk besluit van 25 januari 1862 en voorzien van de handtekening van de minis ter van binnenlandse zaken, Thorbecke. Onze vereniging is in februari jl. in het bezit gekomen van fotokopieën van een en ander, door bemiddeling van burge meester mevr. M. de Jong-Meijer, die vorig jaar tijdens een bezoek aan het Amelander museum de voormelde schipbreuk en reddingsoperatie op het spoor kwam. De mu seumbeheerderde heer P. W. Kanger, is een kleinzoon van de redder Lolke Jans Kanger. R HET VOLGEND NUMMER van onze "Chronyke" zal ver schijnen in mei. Het zal voor het grootste deel zijn gewijd aan het tweede deel van de genealogie van de Hoeken in De Rijp en omgeving, als vervolg op de publikatie van Fred Hoek in oktober vorig jaar.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1988 | | pagina 20