17 haar, waarop een pet met een leren klep. Een stem als kanon. Dat was Kanger. Voor de reddingsboot had men meest mannen die de zee bevaren hadden en het vak ken den. Kanger was geen zeeman. Hij was kuiper van zijn vak en hij kon ook niet zwemmen. Toch nam hij altijd zijn plaats in, in de boot. Hij had medailles en oorkonden, van koning Willem III, van Victor Emanuel, koningin Victoria en anderen. Ik heb ze gezien en gelezen; alle uitgereikt voor redding van schipbreukelingen. Eén voorval uit zijn leven ga ik u vertellen. Er was weer een schip in nood (dat was de Rijper haringbuis. CB). De reddingboot moest uit en Kanger nam ook zijn plaats in. Dat gebeurt natuurlijk altijd met storm en onweer. Zwaar werk, gevaarlijk werk, maar hun arbeid werd beloond. Ze kregen 12 schipbreukelingen te pakken. De terugtocht werd aanvaard. Daar klinkt een schreeuw: "O Heer, help mij". Even stilte en dan weer: "O Heer, help mij.' De schipper zegt:"Ik kan niet terug. Ik kan niet zoveel mensen wagen voor één man". Het gaat zó in zijn werk: de reddingboot kan meestentijds niet langszij het wrak komen. Dan zou de boot te pletter slaan. Dus wordt een lijn over geschoten. Een pijl met een lijn er aan. Die lijn wordt op het wrak vastgemaakt en daarlangs klauteren de schipbreukelingen naar de red dingboot. Zo was er ook toen verbinding gemaakt en die verbinding was er nog. De schipper had gelijk, maar Kanger kon het niet hebben. Hij deed zijn jas uit, pakte de lijn vast en jomte (Hollumer uitdrukking, vgl. het Engelse "jump" springen) over boord, zo langs het touw bereikt hij het wrak, maar ziet geen mens. Hij roept :"Waar zit je toch, kerel En ja wel, de man hing ondersteboven in de mast. Als een schip zinkt, klautert men vaak in de mast, maar daar kan men zich op den duur niet staande houden. Daar om bindt men zichzelf vast. Zo had ook deze man gedaan, maar toen hij zich wilde vrij maken, was hij getuimeld en hing nu aan zijn benen in het want. Het schip lag op zij. Kwam er nu een golf, dan ging hij kopje onder, rees dan weer uit het water en

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1988 | | pagina 19