12 Huizen en huisraad in het dorp aan de Gouw Volgens historische bronnen bevond de Hollandse graaf Floris V zich omstreeks 1280 te Londen. Bij zijn terugkeer werd hij opnieuw geconfronteerd met het verzet van Kennemers, Water landers en West-Friezen. Ora zijn gezag in deze streken te herstellen zou hij het Eiland in bezit hebben genomen en in leen hebben uitgegeven. De herkomst der kolonisten moet waarschijnlijk in het gebied Limmen-Heiloorond Akersloot en ook in West-Friesland worden gezocht. De Cock en Meddens zijn van mening, dat er sprake is van twee verschillende ontginningsgebiedenn.1. ten oosten van Grootschermer en ten oosten van Noordeinde-GraftAls bewijs wordt een tussen beide gebieden liggend oud pad, de "Dwersdijk," aangevoerd. Deze komt onder meer op de kaart van Dou (ca. 1661voor. Volgens Kaptein is deze "Dwersdijk" van later datum en diende deze om het reeds ontgonnen gebied in twee bemalings- gebieden te scheiden. Opmerkelijk is wel, dat het noordelijk deel van de Gouw op oude kaarten Oude Gouw wordt genoemd. Het bij de veldkartering door het R.A.A.P. verzamelde mid deleeuwse schervenmateriaal plaatst de bewoningslijn langs de Oude Gouw in de 12de-13de eeuw. De benaming "Gouw" geeft een belangrijke functie van het water in dergelijke gebieden aan: het betekent go-weg of dorpsstraat. We moeten dit water derhalve zien als de hoofdstraat, waaraan de huizen stonden. Deze waren doorgaans gefundeerd op een kleiplaat die in de loop der jaren met plaggen en huisvuil werd opgehoogd. De huizen zelf bestonden uit een houtskelet met wanden van vlechtwerk, aangesmeerd met leem (vakwerkbouwOok waren wanden van gestapelde plaggen bekend. De daken waren met riet gedekt. Dergelijke huisresten zijn onder meer uit de Assendelverpolders en uit Waterland bekend (1). Wat thans nog rest, zijn brokken hutteleem, houten paalstompen en klei- of plaggenvloeren (Fig. 3); soms herinnert slechts een veldnaam als "werf" of "laen" aan vroegere bewoning. De akkers besloegen een relatief klein areaal, aangezien er uitsluitend in de eigen (locale) behoefte moest worden voor-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1988 | | pagina 14