4 v A- B" ZO WERKT DE B ARC ME TE F. van het. Weeshuis, als' ie weer werkt. In de glazen buis A zit een hoeveelheid kwik. De buis is bij 1 afgesloten en bii 2 open. De ruimte boven het kwik bij 1 is luchtledig. Bij 2 drukt de buitenlucht op het kwik. Dit houdt het kwik in de lange buis omhoog. Wanneer de druk van de buitenlucht toe neemt (door een hogedrukgebied daalt het kwik in het korte been a van de U-vormige buis en stijgt 2 .k C in het lange (gesloten) been. Ui Op het kwik-oppervlak in het korte been drijft een klein ge wichtje C. Dit gaat met het kwik op en neer, als de lucht druk daalt of stijgt. Aan het ge wichtje zit een dunne draad, met aan het andere eind een tweede gewichtje E, dat iets lichter is dan C. Het dient om de draad strak te houden. De draad loopt over een houten wieltje D. Dit wieltje wordt, als de gewichtjes met het kwik op en neer gaan, door de draad een beetje ver draaid. Het wieltje zit op een asje, waaiaa de wijzer is bevestigd, die van de straat af te zien geelt of de luchtdruk stijgt (mooi weer) of daalt weer sve rslechte- ring). Jakob Blaauw heeft niet altijd aan de Tuingracht in De Rijp gewoond, zolang hij getrouwd was. In 1847 was hij woonachtig in Wormerveer, vermeldt hij zelf in een schrijven dd. 28 augustus 1897 aan de algemeen secre taris van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, in Den Haag. Hij was in 47 mede-oprichter van de afde ling "Zaanlandsche gemeenten" van die Maatschappij. In 1850 verhuisde hij naar Graft en richtte daar de afdeling van de HMvL op, die thans nog bestaat.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1988 | | pagina 6