tien jaar oudere broer Maarten (te Heemstede) waren kleinzoons van van de veearts Jakob Blaauw, die het doen vervaardigen en aanbrengen van deze barometer had be dacht en over wie U in een ander artikel meer bijzonder heden kunt lezen, in deze "Chronyke". Uit Engeland De idee voor deze "openbare barometer" had Jakob Blaauw opgedaan tijdens een reis in Engeland, waar zulke instru menten hun publieke dienst bewezen. De bouw van het - toenmaals - nieuwe doopsgezinde weeshuis aan de Tuin- gracht, bracht "grootvader Blaauw", zoals Aldert Admi - raai placht te spreken, "als regent van het weeshuis op 't idee De Rijp de eerste openbare barometer van het Euro pese vasteland te bezorgen". Openbare barometer zijn tegenwoordig niet meer zeldzaam in Europa. Met name Zwitserland is er goed van voor zien, aldus de heer J. C. van der Meulen, rustend apothe ker te Wognum, die de barometerbuis met kwik heeft ge vuld. Dat vullen was een uiterst secuur werkje, wat ge paard diende te gaan met het luchtledig pompen van de buis ter voorkoming van luchtbellen in het kwik en het daardoor niet of fout aanwijzen van de atmosferische druk. Ook de temperatuur Het restaureren van de barometer geschiedt uiteraard met volle instemming en medewerking van de huidige hoofdbe woner van het weeshuis, de heer N. F. Grossouw. Het weeshuis heeft eertijds ook een metaal-thermometer gehad, boven de deur. Deze was bedacht en ontworpen door een oom van Maarten en Aldert Admiraal, de heer Cornelis Admiraal, die van "uitvinden" min of meer z'n beroep had gemaakt. Hij was ook een verdienstelijk ama teur-schilder. Aan de hand van tekeningen en andere afbeeldingen die in het Rijper Museum aanwezig zijn, zal worden getracht die me taal-thermometerwelks werking berustte op de verschillende uitzettingscoëfficienten van ijzer en koper, te reconstrueren en op de oude plaats aan te brengen. Als dat gere<ed is, weten we weer helemaal hoe het erbij staat, met het weer in De Rijp. Cor Booy.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1988 | | pagina 5