JAKOB BLAAUW EN HET WEER IN DE RIJP Opmerkzame Rijpers kunnen in de tweede helft van janu ari jl. hebben geconstateerd dat de befaamde barometer van het voormalige doopsgezinde weeshuis was verdwenen. Het ronde venster, hoog in de voorgevel, staart, als Ik deze regels schrijf, als een blind glazen oog naar Tuin- gracht en Rechtestraat. Alweer een verliespost op het historisch dorpsgezicht? Geenszins.' De bedoeling is zelfs dat het tijdelijk gemis straks "winst" zal opleveren.' In het kader van het tienjarig bestaan van onze vereniging, heeft het bestuur gemeend daarvan iets zichtbaar te laten worden ten pleziere van alle ingezetenen en van de bezoe kers die De Rijp een warm hart toedragen. Gepoogd wordt de barometer, die sinds mensenheugenis niet meer func tioneerde als "weerwijzer", straks weer echt zijn werk te laten doen, waarvoor hij meer dan honderd jaar geleden is bedacht. Misschien is het instrument al in zijn functie hersteld op het moment dat deze regels onder lezersogen komen. Hoe dan ook, op oudejaarsdag 1987 is de kwikbuis gevuld. Twee weken nadien is het van buiten af zichtbare deel van de "weerwijzer" namelijk de wijzer en de wijzerplaat, van zijn plaats verwijderd teneinde een restauratiebeurt te on dergaan. Van Embden en Olland De tekst op de wijzerplaat van de barometer vermeldt dat dit zware plaatijzeren geval - bestaande uit twee stukken die met een dik stuk plat ijzer en zware klinknagels aan elkaar zijn verbonden - is vervaardigd door de firma Van Embden te Amsterdam. Dat betreft echter alleen die wij zerplaat, waarop aan de voorzijde de potlood-aanduidingen voor de belettering nog duidelijk aanwezig zijn. Dat is van de straat af echter niet zichtbaar. Het eigenlijke instrument, de U-vormige glazen buis, met een kort open en een gesloten lang "been", alsmede de as met de wijzer en een hardhouten wieltje, zijn vervaardigd door de firma Olland te Utrecht, fabrikant van o. a. weeg werktuigen. Dit laatste is mij, circa 15 jaar geleden, medegedeeld door de inmiddels overleden Aldert Cornelis Admiraal, in leven heilgymnast en masseur te Alkmaar. Hij en zijn

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1988 | | pagina 4