15 2. Den pagter zal ook van 1 t begin der maand October tot ultimo February van elk jaar zorge moeten draegen, dat bij donkere maen de lantaarn brandende is. 3. De pagter zal zijne uytgeloofde pagtpenningen voor primo January van elk jaar ter Secretary te Graft moe ten betaelen, en dat prompt en precies, voor welke prompte en precieze betaelingen den Pagter gehouden zal zijn ten behoeve der Verpagters 2 goede Sufficante borgen te stellen. 4. Zullende den pagter, voor schutloon genieten: Van een jagt, daar de brug voor moet worden geligt, Een en halve Stuyver Van een praam, Een Stuyver Van een Schuyt die door Een deur kan, 6 duyten, en van 2 deuren, Een Stuyver Van een roeyschuytje 4 duyten. Des nachts van tien tot vier uuren dubbelt schuytgeld, edoch het ordinaire veer of marktschippers deezer banne zullen kunnen volstaen met enkel schutgelt te betaelen. Hebbende die van Graftdijk de vreyheyd om te schutten van primo April tot en met ultimo October van elk jaar." Gedurende genoemde twee jaren werd de sluis verpacht aan Jacob Cornelisz. Ton te vVestgraftdijk voor 9 gulden per jaar, echter 't eerste jaer met ses gulden te betae len als zijnde 't strijkgeld geweest, drie gulden 1 t welke hij heeft bedongen dog hebbe 't zelve ingehouden". G. Schoemaker. Naschrift: Het "ligten" van de brug over de sluis te vVest graftdijk behoort tegenwoordig tot de technische onmoge lijkheden. De brug heeft een vast dek. Eind 18e eeuw en begin 19e eeuw lag er een ophaalbrug, zoals op een prent van Bulthuis uit 1790 is te zien.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1988 | | pagina 17