DE INTRODUCTIE VAN DE POKKEN VACCINATIE IN DE RIJP Voor de ontdekking van de inenting was er geen werkelijk afdoend middel ter bescherming van de bevolking tegen uit breken van epidemische ziekten. Een van de meest gevrees de van die ziekten was pokken. Deze ziekte eisti vooral on der kinderen een hoge tol. Het pokkenvirus verspreidt zich via de lucht en via uitwerp selen. Vooral als de lijder al voor de besmc ti: c i' -i' chu conditie verkeerde, was de afloop dodelijk. Genas dt pa tiënt, dan was hij of zij meestal voor het leven getekend "pokdalig In 1789 ontdekte de Engelse plattelandsarts Edwarc Jenner dat er waarheid school in het "bakerpraatje" dat personen, die besmet waren geraakt met koepokken, bijvoorbeeld bij het melken, niet meer vatbaar waren voor echte pokken.Hij bracht een beetje pus uit een koepokpuist op dt arm van een melkmeisje, via een sneetje met een lancet, onder de opper huis aan. De aldus ingeente persoon kreeg daar dan een koe pok, die al snel weer verdween en was daarna beschermd tegen de ziekte (1). In de Nederlanden raakte deze methode al snel bekend. In 1795 werd de vaccinatie in Amsterdam geïntroduceerd. Dt Maatschappij tot Nut van t Algemeen speelde hierin een be langrijke rol. Het platteland bleef echter achter, ondanks 't ijveren van het "Genootschap ter Bevordering van de Koepok inenting". Pas na 1800, toen de hogere overheid aanmoedi gingen naar de dorpsbesturen begon te zenden kwam hierir verandering (2). «Vannéér in De Rijp de eerste inentingen plaats vonden, is niet meer te achterhalen. In ieder geval was men er hier al voor 1805 mee bekend. In februari 1805 namelijk besloot het gemeentebestuur de regenten van het Gemeene vVees- en Armenhuis voor te stellen alle kinderen "die nog niet gepokt hebben (d. w. z. de ziekte nog niet gehad hebben. -DA), met Koepokstoff te doen inenten"(3). In 1808 ontving het dorpsbestuur een aanschrijving van ko ning Bodewijk Napoleon, waarin hij de gratis inenting vai armen aanmoedigde. In september 1808 werd zo contact op

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1988 | | pagina 14