11 1.) Dn naam eiland is daarvan afgeleid, dat vroeger deze gebeele uitgestrektheid land» door water omringd was, als: door dc Schermer ol liet Schermermeer (dat in 1631 bedijkt is) ten W. en N., de Beemsterdie in 1608 bedijkt werdt, ten O., en liet Starnmeer, dat in 1613 bedijkt werdt, ten Z. En gchenkt, of schonk Hij u eens kroost, Tot uwe vreugde, hulp of troost, Met Hollands bloed in d' adren Wijs hen dan ook met bigden mond, Op dezen plek en dezen grond En zeg, terwijl uw harte juicht; dit was het werk der Vad'ren. Jb. BLAAUW Ae. AA.ÏYTEEK.ENIIÏGEIÏ» 2.) Den Duiker, beau gemetselde boog ol' buis, waardoor het nieerwater buiten het Aleer en vóór de Stuommachine gebragt wordt. 3.) Met Kanaal. Het Croot Nuord-Holland sch Kanaal in helwclke het Aleer uitgémulen wordt. 1.) Nu de veen in turf herschapen. Een groot gedeelte zoogenaamd Oudeland werd mede ingedijkt, om de daarin voorhanden zijnde veen tot turf te steken, hetzelve alzoo op de diepte van de meergrond makende. In zijn dichtwerk maakt Jakob Blaauw gewag van de stoommachine waarmee het Graftermeer zou zijn droog gemalen. Lezers die zich daarbij vragend het voorhoofd fronsen, omdat zij zich de molen van de Graftermeer ("de molen van Bommer") herinneren, kunnen we gerust stellen: er heeft inderdaad een stoomgemaal gestaan aan de Graftermeerdijk, dicht bij de boerderij van De Lange, dus in het zuidoosten van dit waterschap. Stoommachine en molen hebben beide de Graftermeerpolder bemalen, na de droogmaking. De stoommachine is gesloopt om streeks 1920 en vervangen door het elektrisch gemaal, wat nabij de molen werd geplaatst, op dezelfde plek waar nu het moderne gemaaltje staat. CB

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1988 | | pagina 13