HET SCHEEPJE IN DE KERK Het scheepje in de grote kerk van De Rijp is een schenking geweest naar aanleiding van het optreden van de koning-stad houder Willem III, die op verzoek van een aantal Engelse parlementsleden in 1686 zijn schoonvader, de rooms-katho- lieke koning Jacobus II verdreef, teneinde het protestantisme in Engeland te handhaven. Dat staat te lezen in een onlangs verschenen boekje "Scheeps modellen in Nederlandse kerken", samengesteld door J. G. M. van der Poel, gedrukte bij de Staatsuitgeverij en uitgegeven door de Vereniging Vrienden van het Zuiderzeemuseum. Het telt 240 pagina's. Het bevat temidden van de vele foto - illustratie s twee afbeel dingen van het kerkscheepje in De Rijp, waarvan eén de fraai bewerkte spiegel van het scheepsmodel te zien geeft. De be schrijving gaat daar uitvoerig op in. Ook de twee scheepjes in de Ned. herv. kerk van Schermer merhorn worden genoemd en beschreven in het boekwerkje. Deze beide scheepjes zijn hangende blokmodellen van oor logsschepen, evenals dat in De Rijp, maar de herkomst van de Schermerhornse scheepjes is niet bekend. Het ene zou, volgens niet bewezen veronderstellingen "De Prins te Paard voorstellen, een oorlogsschip wat in 1663 met man en muis is vergaan bij Wijk aan zee, met vele Schermerhorners on der zijn bemanning. De spiegel van het model vertoont o. a. het jaartal 166 3. De schrijver wijst er op dat deze spiegel grote mate van overeenkomst vertoont met die van het mo del in de grote of St. -Laurenskerk te Alkmaar. Beider be schilderingen zijn artistiek vakwerk. Naast de beschrijvingen van de zeer talrijke modellen in Ne derlandse kerken, zijn hoofdstukken gewijd aan het scheeps model in woningen en openbare gebouwen; aan scheepsmodel len in buitenlandse kerken (waarbij Denemarken de kroon blijkt te spannen met 1300 stuks, welk aantal nog jaarlijks toeneemt.'); scheepjes in kerken vóór de reformatie; scheep jes in Nederlandse Calvinistische kerken en algemene gege vens over de kerkscheepjes. De grootste "kerkschependichtheid" vinden we op Urk, mede tengevolge van de na-oorlogse kerk- splitsingen aldaar. De provincie s Groningen, Drenthe OVerijssel, Utrecht, Noord- Brabant en Limburg komen in het boek niet voor als provin-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 8