uit de grafelijke tijd. Deze luidt: "Nierra nd zal in de banne van de Rijp eenige vispramen, schuijten, takken, vuijken korven of eenig ander viswant of visgereetschap een ander toebehoorende mogen beschadigen, ophalen, wegnemen of van eenige visch beroven, op de boete van bij eenyder tel kens te verbeuren 42 K. Sch. Schakels en zegens Deze bepalingen, welke waarschijnlijk ook voor de andere bannen op het Schermereiland hebben gegolden, zeggen ons dat de vis een zeer gewild voedsel vormt en dat velen er naar streefden hierin een broodwinning te vinden. Duidelijk voorbeeld hiervan is wel de bepaling: "Stoken onder t riet en wallen beschadigen. Niemand zal met schakels, schrob netten en zegen vissende, vermogen met stokken of harken' in onder of door het riet te stoken nog enige wallen of het land voor het minst te beschadigen. Ook zelfs geen bijl, graaf, hark noch stokken bij zich te hebben dan alleen een stok om de schuijt aan vast te leggen, op de boete van 10 gulden. Schuijt en want daarenboven nog te verbeuren". Een schakelnet is een driewandig net, waarmee men smal le wateren geheel kan afzetten. Een schrobnet is een zakvormig sleepnet, wat langs de bo dem van het viswater wordt getrokken. Een zegen is een groot visnet met een zak, waarmee men de gehele breedte van een viswater afsluit. Trekt men dit voort dan kunnen alle vissen die niet door de mazen kunnen, worden gevangen. Ik heb niet voor iedere banne precies de viskeuren kunnen vergelijken, maar uit een gemeentelijk rapport van Zuid- Schermer uit 1875, lees ik dat de vissers hier zeer klagen over het groot getal van visotters, clie hun fuiken vernielen en veel vis verslinden. En over 1876 van dezelfde gemeen te, dat de visserij een matig bestaan geeft voor de vissers in de Eilandspolder. Er wordt gezegd dat de vissers de heb zuchtige gewoonte hebben om alle vis weg te vangen, zodat de jonge vis zich niet genoeg kan ontwikkelen. De visprijzen zijn echter hoog, nl. 15 cent voor een pond karper en de baars wel 20 cent het pond. JAN BLAAU W Noordeinde van Graft

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 6