3 Kuiper voor f 14-3-8. Tesamen dus het lieve bedrag van 360-17-4. In 1781 brengen dezelfde visparken echter maar f 101-5-8 op. Elk jaar wordt bij publieke veiling het viswater verpacht. Sommige pachtersnamen kom ik echter ook tegen in andere hoedanigheid. Onder andere Gerrit van Tiel als vendumees ter (degene die de veiling leidt), Engel Kuiper als pachter van het veer van Westgraftdijk op de Starnmeer; Claas Ca- les als molenaar van de korenmolen en Fulps, die wind- geld betaalt voor de molen "De Hoop". De visvangst in het plaatselijke viswater is dus voor veel mensen een bron van verdienste of vijverdienste. De viskeuren De eigenaar van het water stelde echter ook voorwaarden, naast de pacht; de zgn. viskeuren. Zo worden in 1730 in De Rijp deze keuren vastgesteld door schout, schepenen en vroedschappen. "Niemand die buyten dit eyland woont zal nooijt tot geenen tijden in de banne van de Rijp met eenigen viswant of gereedschap mogen visschen op de boete van f100. Alle zegens en schrobnetten zullen niet naauwer mogen zijn als 36 overgangen in de elle op de boete van 25. Niémand zal vermogen op Zon- of andere ongeoorloofde dagen te visschen, op de boete van f 10. Niemand zal met de hand visch uijt het water mogen grijpen, noch met de beugel visschen, op de boete van f 10. Niemand zal in het visschen eenige visch mogen behouden dan die de volgende langte heeft, baars en voorn 5 duijmen zeelt 7 duijmen karper en braassem 10 duijmen op de verbeurte van yder visch, die korter zijnde, bij iemand gebragt werd, op de boete tevens van 2 stuijvers". Verder waren er nog bepalingen over "onvrije tijd van vis schen", vischwant te laten eijken of merken, plantvis niet verkopen. Niemand zal enige visch tot aas aan de zeevis- schers mogen verkopen, dan alleen nesteling". Kennemer Schellingen Al deze bepalingen uit de viskeuren worden bij overtreding bestraft met een boete in guldens. Eén bepaling is er echter welke een strafmaat heeft in Kennemer schellingen. Waar schijnlijk is dit al een zeer oude bepaling, welke dateert

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 5