14 De meester van Oost-Graftdijk had echter niet alleen leer lingen uit het dorp, maar ook van de Starnmeer en "ver der van buiten", waarmee waarschijnlijk het naburige Spijkerboor en een stuk Kanaaldijk zal zijn bedoeld. Starnmeerders: dubbel tarief De starnmeerse leerlingen van meester De Beurs moesten anno 1799 bijna het dubbele betalen van de Oostgraftdij- kers. Blijkbaar zag men in het (arme) dorp de boeren aan de overkant van de ringvaart er voor aan dat zij wel wat meer konden neertellen. Een Starnmeerse leerling moest derhalve voor het leren lezen wekelijks 8 penningen beta len; voor het schrijven een stuiver en 8 penningen en voor rekenen en schrijven twee stuivers. Gelijke broeders. Alleen voor het onderwijs is psalm-zingen gold het "gelij ke broeders, gelijke kappen", want dat kostte voor ieder een een stuiver en acht penningen in de week. Toch kende men ook al klein beetje wat we nu met een groot woord "sociale bewogenheid" noemen, want meester was verplicht de kinderen die onder directie van de armen- voogden stonden, gratis onderwijs te geven. De schooluren verschilden niet veel met die van nu: van negen tot elf en van één tot half vier. Met uitzondering van donderdag, want dan was meester 's middags vrij. Over een eventuele vrije zaterdag(middag) wordt niet gerept. Wel over de vakanties. Die waren elk jaar "te paasch, pinkster, kersttijd en kermis tot den woensdag". Gezellige deugden Er stond ook het een en ander in meester's "arbeidscon tract" over de wijze waarop hij zijn pupillen diende op te voeden door de "kundigheden van lezen, schrijven, reke nen en psalm-zingen te paren met de inboezeming en In scherping van diepen Eerbied tot god en goddienst (let op de hoofdletters'.), met weglaating nogtans van alle bemoeing over gevoelens en leerbegrippen, der onderscheidene gods dienstige genootschappen", teneinde "het opgroeiend mense lijken burgerlijk geslacht, op te Leiden tot het uitoeffenen van gezellige deugden". Straatje schoon Meester had ook tot taak er zorg voor te dragen dat de straat van de "gemene weg" af tot de school werd gewied, geveegd en geschrobd. Er stond niet bij dat hij het zelf moest doen; hij moest alleen zorgen dat het gebeurde. Wat

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 16