De schoolmeester van Oost-Graftdijk moest zelf 't schoolgeld innen EEN EXTRAATJE Er staat voor het komende voorjaar een extra lezing op het programma. De precieze datum is nog niet bekend, maar t zal zijn in maart en in de zaal van De Mieuwijdt. De hee Jan Schouten uit Achterveld komt daar dan met zijn dia's en verhaal over de evacuatie in de meidagen' 40 naar Graft De Rijp en Graftdijk. Sinds bijna 50 jaar staat tussen Oost- en \Vest-Graftdijk de centrale lagere school. Voordien, tot mei 1939, beza ten deze dorpen elk een eigen school. Al sinds een paar eeuwen. Op 20 juni 1799 werd tot onderwijzer te Oost-Graftdijk be noemd een zekere Klaas de Beurs, 19 jaar oud en afkom stig van Sijbekarspel. Hij werd de opvolger van meester Bernardus Hoffenaar, die naar Landsmeer vertrok. De benoeming tot schoolmeester te Oost-Graftdijk stelde meester Klaas de Beurs in het genot( van een jaarlijks traktement van tachtig gulden, benevens het recht van vrij wonen en "verdere toezegging en verbinding van alle hulp, ondersteuning en desnoods bescherming" voor het geval dat hij, in de vervulling van zijn plicht deswege zou wor den benadeeld of "verkort" of in de waarneming van zijn post "geattaqueerd en aangevallen" zou worden. Dat zijn beloften die omtrent het ambt van onderwijzer in die dagen nogal te denken geven. De meester had echter niet alleen rechten, maar ook plichten. Deze waren vast gelegd in 1 2 artikelen, die hij bij de aanvaarding van zijn ambt moest ondertekenen. Schoolgeld innen Het eerste artikel bepaalde zich tot de invordering van de schoolgelden. Daarmee moest meester zich hoogstpersoon lijk bezighouden. Zijn dorpsgenoten behoefden, als ouders of voogden van de leerlingen niet meer te betalen dan we kelijks acht penningen voor een leerling die spellen en le zen leerde. Voor een die leerde schrijven, moest per week een stuiver worden betaald, maar daarvan moest meester "de koker voorzien van goeden inkt". Voor een leerling die behalve schrijven ook rekenen leerde, mocht hij een stuiver en acht penningen eisen.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 15