DE STAMBOOM VAN DE RIJPER HOEKEN NIET VERGETEN Dinsdag 13 oktober komt de heer Lagerwey, van de Am sterdamse Archeologische Dienst vertellen over de op gravingen op het Oudekerksplein en omgeving. Dergelij ke opgravingen geven ons interessante informatie over het dagelijks leven van onze (verre) voorouders. Onze bijeenkomst wordt gehouden in Het Rijper Huis, en begint 20. 00 uur. U komt toch ook? Bij mijn genealogisch onderzoek naar circa 30 Hoek-stambomen in Noord-Holland springt de uitgebreide stamboom van de Rijper Hoeken er onmiskenbaar uit. Niet alleen omdat ik er woonachtig ben en er uit overlevering en eigen waarneming veel van gezien en over gehoord heb, nee er zijn meer redenen waarom deze stamboom mij boeit en de behoefte voel hiervan iets in dit blad te publiceren. De hoofdreden is dat alle leden van deze familie vrijwel zonder uitzondering uit De Rijp of direkte omgeving komen en er een hardnekkige ontkenning of onwetendheid bestaat onder de recente afstammelingen dat zij familie van elkaar zijn of waren. Verdere redenen zijn de andere achternaam c.q. patroniem (Valig), welke wordt aangenomen (overigens is deze tak reeds lang uitgestorven), de schijnbaar ongemerkte overgang van de gereformeerde naar de katholieke religie, de streng doorgevoerde vernoemingen, de van vader op zoon overgaande beroepen en tenslotte de markante personen met hun vaak mooie bijnamen. De gehele stamboom past niet in dit blad, dus heb ik gekozen voor een fragment genealogie, in dit geval van de eerste zes generaties slechts de stamreeks en daarna een beperkte genealogische uitwerking door wat zijsprongen om de voornoemde redenen binnen één artikel in beeld te brengen. Dit fragment genealogie houdt dus vooral geen volledigheid in, waardoor niet alle, wellicht ook bekende, personen voorkomen. Eerst volgt een schema waarin alle beschreven personen met h,jn familiebetrekkingen staan aangegeven, daarna volgt de beschrijving van t fragment genealogie. Voor zover niet anders aangegeven vinden geboorten, dopen, huwelijken, over lijden en begraven plaats in De Rijp.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 3