16 Johannes groeide op in De Rijp. werd barbier en trouw de met Trijntje Roda. Blijkbaar was hij muzikaal, want zijn beroep veranderde van barbier in muziekmeester. Jo hannes en Trijntje kregen zes kinderen. Vijf ervan zijn nog geen 14 jaar geworden. Eén zoon bleef langer in le ven: Jacob Nicolaas. Johannes woonde in de Rechte straat. Rond de eeuwwisseling was hij dirigent van het eerste Rij per fanfarekorps. Hij werd 83 jaar. Zijn zoon Jacob Nicolaas vertrok op 19-jarige leeftijd naar Oudorp, waar hij onderwijzer werd. In 1 HO5 trouwde hij in De Rijp met Maartje vVagemaker. Zij was de doch ter van Dirk Wagemaker en Jannetje Kramer, een welge stelde boerenfamilie in het Kamerhop. Uit deze familie komt de geschonken statenbijbel. Jacob Nicolaas en Maartje vestigden zich te Alkmaar. Jacob Nicolaas werd er achtereenvolgens onderwijzer, hoofd der school en tenslotte directeur van de handels avondschool. Hij doceerde er Frans, Duits en Engels. Ja cob en Maartje kregen een dochter en een zoon. Het doch tertje stierf een half jaar oud. Maartje Wagemaker werd in 1933 opgenomen in de stichting "Vogelenzang" te Benne- broek, waar zij in 1941 overleed. Jacob Nicolaas Kroone overleed in 1944. Hun zoon Johan Jacob Kroone werd geboren te Alk maar in 1907, volgde er een hbs-opleiding en was zeer muzikaal. In 1942 juwde hij Guurtje de Graaf uit de Beem- ster en in 1944 kwamen zij, door de dood van vader Jacob Nicolaas in het bezit van de statenbijbel, die na de dood van Dirk vVagemaker in Alkmaar was terechtgekomen. Na de oorlog kreeg Johan Jacob werk in Utrecht. Hij was een verwoed filatelist. Jarenlang was hij voorzitter van de Alkmaarse filatelistenvereniging en later ook lid van het landelijk hoofdbestuur. Voor zijn vele werk in de re gio Alkmaar werd een J. J. Kroone-medaille ontworpen, die wordt toegekend aan zeer verdienstelijke leden binnen de afdeling Alkmaar. Johan Jacob en Guurtje Kroone-de Graaf hadden geen kinderen. Dat is waarschijnlijk de oorzaak waardoor de statenbijbel terugkeerde naar de gemeente waar deze eens thuishoorde, in de woonkamer van een boe renhof stee in het Kamerhop bij Oostgraftdijk. Dick Hooyberg.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 18