7 Belangrijker voor zijn latere ontwikkeling was in die jaren zijn langdurig verblijf in het kuuroord Davos. Hier sloeg zijn ontzag voor de standsbewuste "heren" in De Rijp om in minachting, toen hij zijn medezieken van nbg hogere komaf beter leerde kennen. Hier nam ook - op 19-jarige leeftijd - zijn schrijversloopbaan een aanvang. Zijn "Schet sen uit Davos" werden in het blad "Eigen Haard" opgenomen. Als Pieter zich in 1891 als student-apotheker te Amsterdam laat inschrijven, kunnen we zijn jeugd- en ontwikkelingsja ren als beëindigd beschouwen. Bevrijd van schroom en "he rencomplex" werpt hij zich nu in de maalstroom van de be ginnende arbeidersbeweging. 'Hoede- en petteproletariërs' In 1894 voltrok zich een scheuring in de oude socialistische beweging. Onder leiding van Troelstra traden de "parle mentairen" uit de Sociaal Democratische Bond, die in anar chistisch vaarwater was terechtgekomen. In genoemd jaar richtten zij de Sociaal Democratische Arbeiders Partij op, de SDAP, waaruit na de tweede wereldoorlog de PvdA zou ontstaan. Tot een der eerste en belangrijkste leden behoor de Wiedijk. In "de begintijd van deze nieuwe beweging moesten de soci aal-democraten eerst een weg zien te banen binnen het krachtenveld van de Nederlandse politiek. Hierbij leidde de confrontatie tussen de wetenschappelijke theorieën van Marx en de politieke praktijk van alledag tot hevige conflicten binnen de SDAP. Grotendeels waren dit botsingen tussen de theoretisch ingestelde intellectuelen en de naar praktische hervormingen strevende politici onder leiding van Troelstra. De strijd tussen deze "hoede- en petteproletariërscon centreerde zich rondom het wetenschappelijke maandblad van de partij. "De Nieuwe Tijd". Als redactie - secretaris van dit blad speelde Wiedijk onder de naam J. Saks hierin een centrale rol. Zijn betekenis voor het socialisme hangt dan ook ten nauwste samen met de conflicten die in de ja ren 1902-1909 binnen de SDAP losbrandden en uiteindelijk resulteerden in een vroegtijdig uiteengaan van twee stro mingen binnen de beweging: het socialisme en het commu nisme. Greep naar de waarheid Als "ruggegraad der redactie" werd Saks omringd door n aantal coryfeeën van de eerste orde. Hij kreeg de leiding over wat later als de "Nieuwe-Tijd-groepwerd gezien. De grote dichters H. Gorter en H. Roland Holst, de knappe the-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 9