L.. Bruin, eigenaar van een touwslagerijwas tot voogd over de weesjongen aangesteld. Als wethouder en lid van de kerkeraad der doopsgezinde gemeente behoorde hij tot de notabelen van het dorp. In deze familie vond Pieter er kenning. Het voorgeslacht der Bruinen kende een aantal ge letterden, aan wie Pieter zich kon spiegelen. Dat gold ze ker voor Willem Bruin (1759-1826), die in zijn tijd een zekere faam genoot. Een reeks filosofisch-theologische verhandelingen staat op zijn naam. Ook een roman in brief vorm is uit zijn ganzeveer gevloeid. Hoe vaak zal in dit huis tegen de li terair begaafde Pieter gezegd zijn: "Jij wordt nog eens een tweede Willem Bruin.' Dat hij deze voorzaat vereerde, blijkt uit de schuilnaam "W. Bruin", die hij van 1918 af onder zijn artikelen in "De Nieuwe Amster dammer" plaatste. Socialisme Mocht zijn literaire belangstelling in dit intellectuele mi lieu zich verder ontwikkelen, van aanraking met het opko mende socialisme was in zijn geboortestreek nauwelijks sprake. Dit Schermerland beschreef Saks in zijn onvol tooide autobiografie "Kritische Herinneringen" als een ge- isoleerd plattelandsgebied, waar de tijd was stil blijven hangen. Nog in 1929, meldt Saks, was het toneelstuk "Op hoop van zegen" van Heyermans in Grootschermer verboden. Hoewel op het Schermereiland schrijnende armoe heerste, leidde deze niet tot botsingen: het tanen der welvaart was er te algemeen voor, het ontzag voor de geordende "her en "-maat schappij te groot en het besef der verdraag zaamheid te diep geworteld". Het socialisme had hier derhalve geen poot om op te staan. "Afschaffing van privaatbezit als mogelijkheid voor te stel len tegenover een gehoor waarvan ieder gewoon was op een dubbeltje dood te blijven, beteekende zoveel als de voor spelling, dat de hemel omlaag kon vallen". Pas in 1893 werd in De Rijp een kwijnende afdeling van de Sociaal De mocratische Bond van Domela Nieuwenhuis opgericht, die spoedig daarna weer in het niets verdween. Andere wereld Pas toen Pieter de wereld buiten zijn geboortestreek leer de kennen, werd hij ontvankelijk voor de strijd van de pro letariërs tegen de kapitalisten. In de beginjaren tachtig be zocht hij de kweekschool te Haarlem, waar hij een vol jaar vóór zijn klasgenoten het examen voor hulponderwijzer af legde.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 8