J.SAKS fPIETER WIEDIJK) SOCIALIST OP EEN TWEESPRONG De negentiende eeuw nadert zijn einde. Nederland indus trialiseert. Binnen de fabriekspoorten beulen de arbeiders lange dagen aan de machines. Daarna is vluchten in de drank voor velen de enige manier om het zinloze van hun bestaan even te vergeten. Intellectuelen die aan hun bureaus Marx hebben bestudeerd, tonen hun een andere uitweg: het socialisme. Eén van hen is Pieter Wiedijk. Onder de naam J. Saks stond hij in zijn tijd bekend als een der grootste kenners van het marxisme. Over hem gaat dit artikel. Zijn jeugd op het Schermerei land, maar vooral zijn betekenis voor het Nederlandse so cialisme staan hierin centraal. J eugdjaren Pieter Wiedijk werd op 27 fenruari 1867 geboren te Groot schermer. Spoedig erna sloeg het noodlot toe. De'tering", die het jonge gezin lang teisterde, tastte eerst het gestel van de vader aan. Deze Pieter Wiedijk, geboren te Groot schermer en timmerknecht van beroep, stierf twee jaar later aan de gevolgen. De moeder, Betje Bruin, keerde daarop met kind terug naar haar ouderlijk huis in Noord- einde van Graft. Zij hertrouwde met C. Mehrengs, een boer uit de Beemster. Toen Pieter 8 jaar was. overleed zijn moeder, aan de ge vreesde ziekte. De zwakke, tering-achtige en op het in tellectuele leven ingestelde wees groeide verder op op het boerenbedrijf van zijn stiefvader. Eenzaamheid, die ook zijn latere levensjaren zal kenmerken, was al vroeg zijn metgezel. Als een ''vreemde eend in de bijt" leefde Pieter bij goedwillende mensen, die hem slecht begrepen. Vol ergernis zag zijn stiefvader hoe hij op de veemarkt te Purmerend, omringd door loeiende koeien en handenklap pende boeren, rustig op een hek een boek zat te lezen. Terwijl een zeug moest biggen of een koe moest kalven, verdiepte Pieter zich bij het schaarse licht van een stal lantaarn in Vondel. Deze literaire belangstelling was zijn stiefouders geheel vreemd. Bezorgd aamnden zij hem, niet teveel te studeren. Bij grootvader Meer begrip vond de toekomstige schrijver in het groot ouderlijk huis te Noordeinde van Graft. Zijn grootvader.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 7