TWEE MONOGRAMMEN ONTCIJFERD 2 De Maatschappij tot Bevordering van de Nijverheid in De Rijp bezit twee op paneel gecalligrafeerde monogrammen. Zij zijn te bezichtigen in het Rijper museum "In t houten Huis", en deze zomer in "Het Walhuis" te De Rijp, op n tentoonstelling gewijd aan oude en nieuwe pennekunst. De oude geschriften van Jan Boon jr. en van leden van aan verwante families, de hedendaagse van de Rijper graficus Lense Elzinga. Wat de monogrammen betreft, de letters zijn met goud op een donkere, rijtuigblauwe ondergrond gecalligrafeerd. De panelen meten 52 bij 37 cm en zijn gevat in een gestoken goud geschilderde lijst. Zij zien er streng en toch zwierig uit. Het was bekend dat het om de initialen ging van een echt paar uit de stamboom van Jan Boon jr. maar niemand heeft ooit uit al die krullen letters weten te halen. Het ge oefende oog van Lense Elzinga slaagde erin een van de monogrammen te ontcijferen als T T R, en het andere als misschien J L M. TTR kan niemand anders zijn dan Trijntje Teeuwis Rogge, de schoonmoeder van Jan Boon jr. Trijntje Rogge was ge trouwd met Jacob Lakeman (1741-1809) uit Krommenie. De vader van Jacob heette Jan. Op het tweede paneel moet dus staan J J L, maar dat springt er niet echt duide lijk uit. Toch moet het om dit echtpaar gaan. Geen enkel ander echtpaar komt, gezien de initialen, in aanmerking. De pa nelen zijn waarschijnlijk vervaardigd ter gelerenheid van hun huwelijk. Trijntje Rogge leefde van 1741 tot 1765. Zij was pas vijf jaar met Jacob Lakeman getrouwd toen zij stierf. Zij liet één dochtertje na, Trijntje Lakeman, die later met Jan Boon zou trouwen. In de vergaderzaal van de Maatschappij hangt het portret van Trijntje Teeuwis Rogge als jong meisje, in Zaans kostuum. G. J. Honig geeft in "Zaende" van 1946 een beschrijving van dit schilderij. Zaanse adel De Rogges waren een zeer aanzienlijk geslacht in de Zaan. streek. Czaar Peter de Grote van Rusland zou tijdens z'n verblijf in de Zaanstreek in 1697 een week op de werf van

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 4