toond. Gestreefd wordt naar een nieuwe opstelling waar de bodemvondsten met prenten, teksten en andere voorwerpen samen een beeld zullen geven van het leven in de rijke 17e of in de arme 19e eeuw. Mede op basis van de thans lopende veldver- kenningen door het Instituut voor Pre- en Proto historie van de Universiteit van Amsterdam zal ook aandacht worden geschonken aan de vroege bewoningsgeschiedenis van het Schermereiland: een in vergelijking met de grote bloeiperiode rond 1600-1650 tot op heden nogal verwaarloosd stiefkind. Weg is weg Gezien de jubileumtentoonstelling gaat deze zegs wijze gelukkig niet altijd op. Tal van boeiende voorwerpen, die in de afgelopen (halve) eeuw het Schermereiland hebben verlaten, zijn weer "in levende lijve" of als foto naar De Rijp te ruggekeerd. Opvallend is dat vooral de godshuizen geleden hebben: de Grafter kerk gesloopt tot niets overbleef dan een verbrokkelende muur rond een met het jaar verder achteruit gaande zerken- vloer, de Doopsgezinde kerk van West-Graftdijk gesloopt na korte tijd als gymnastieklokaal te hebben gefungeerd, de Rijper Vermaning gesloopt en vervangen door een minder imposant en aanspre kend gebouw waarvoor de waardering evenwel met sprongen omhoog is gegaan sinds het voltooien van het er tegenover gelegen postkantoor. Maar ook de kerken die zijn blijven staan, zijn koste lijke zaken kwijtgeraakt: het orgel van de Grote kerk in De Rijp verhuisde naar Ilpendam, dat van de Lutherse kerk kwam in Watergang terecht. Gelukkig zijn niet alle zaken uit de gesloopte Grafter kerk vernietigd of buiten onze gezichts kring gekomen: in Willemstad prijken nog de doop- - 25 -

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 27