50 JAAR RIJPER MUSEUM BALANS EN VOORUITBLIK Het 50-jarig bestaan van het Rijper Museum is een goede aanleiding om de balans op te maken en te bezien wat er terecht is gekomen van die oorspronkelijke doelstelling om een halt toe te roepen aan het uit de gemeente verdwijnen of verloren gaan van historisch interessante, kenmerkende of fraaie voorwerpen. Dat die opzet maar gedeeltelijk geslaagd is, zal niemand verwon deren en de jubileumtentoonstelling "Weerzien in de Rijp" laat zien wat er zoal gesloopt of verdwenen is. Gelukkig is er ook veel voor Graft en De Rijp behouden: de collectie van het museum is daar een levend bewijs van. Nieuwe taken erbij Het accent heeft in de eerste periode sterk gele gen op het redden: het bijeenbrengen en tentoon stellen van voorwerpen in een eigen onderkomen. Buiten een beknopte inventarislijst werd er be trekkelijk weinig vastgelegd over de geschiedenis van en rond de individuele voorwerpen. Dat leek toen wellicht ook niet zo nodig, want tenslotte wist iedereen dat toch al? Intussen zjn mensen ouder geworden, verhuisd of overleden of is de herinnering vervaagd: in alle gevallen is het resultaat dat veel waardevolle informatie voorgoed verloren is gegaan. Toch is er nog wel het een en ander vastgelegd op papier of geluids band en via de overlevering is ook veel informa tie bij een jongere generatie terecht gekomen. Deze fase van alleen maar verzamelen van - 20 -

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 22