kwaliteit van het laken werd aangegeven in 4 verschillen de kwaliteiten: stael, anderhalf stael, dubbel stael en groot dubbel stael. De laatste was de beste. Deze is echter voor wat de Alkmaarse betreft nog niet gevonden. Alk- maars anderhalf stael is dus de beste Alkmaarse laken- kwaliteit waarvan het bestaan is aangetoond. Het loodje bevindt zich nu in het Alkmaars museum, in de Doelen straat. Ik vond het indertijd aan de Gouw bij de Taansloot. Een merkwaardigheid van dat loodje is, dat de Alkmaarse burcht die geflankeerd wordt door twee leeuwen, er aan beide kanten op staat afgebeeld. "Met het zelfde stempel geslagen", denk je dan. Maar bij nadere beschouwing bleek dat niet het geval. Aan de ene kant staat een van de leeuwen met de kop "en-profil" en aan de andere kant "en-face". De stempelmaker heeft er dus wel whrk van gemaakt", al dus de vinder. Het betrof overigens niet zijn enige vondst uit Alkmaar op Rijper territorium. Al eerder vond hij er een Alkmaars lakenloodje met het jaartal 1643. 't Begon met spitten De eerste loodjes-vondst deden Peter en zijn broer in het begin van de jaren '70, tijdens "ambachtelijk spitwerk" in de tuin tussen de "Dondersteen" en het huis van Jaap Konijn. Twee loodjes diepten ze er op. "Het ene heeft mijn broer nog. Het andere ging naar het mu seum. Maar dat is nu zoek. Het waren loodjes van Alkmaars "Canlinnen", zonder jaartal, maar wel uit het begin van de 17e eeuw". In Grafter bodem vond Peter ook uit Engeland afkomstige waagloodjes, met opschrift "John Ware Tiverton" en aan de keerzijde de getallen 22 en 60, benevens de afbeelding van een sok. Volgens het museum in Tiverton, Cornwall, is dit een wol-loodje. Tiverton was stapelplaats van wol. Op de Berries, een stukje land aan de Gouw vóór het Joden kerkhof, kwamen door middel van de detector vijf loodjes aan het licht, met het wapen van Amersfoort en een jaartal. Aan de andere zijde XXV. Dat betekende 25 el aan de rol. Amersfoort was na 1600 de grootste producent van bomba zijn. Dat was een stof die half uit linnen, half uit katoen bestond, door elkaar geweven. Er werd werkkleding van ge maakt. Loodjes waar huismerken zijn ingekrast, behoren eveneens tot de vondsten van Peter. En ook de wel heel simpele pijp-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 7