4 van Peter Eggers. Het vertoont de Rijper haringen, welis waar ongekroond, maar wel gekaakt. De keerzijde ver toont de letter D. Cp de achterzijde van het Grafter loodje staan een G en een D. Ongebruikte loodjes, alle voorzien van kruisjes op het zgn. bruggetje, zijn er eveneens met de detector opgespoord in Graft. Ze moeten, volgens Peter, zijn verwerkt bij de hoek van Graft. "In sommige stukken wordt gesproken van t straatje bij de Waag van Graft". Peter vermoedt dat het in deze gaat om waagloodjes die waren bedoeld voor par tijen kaas. De zuivelprodukten van het Schermereiland hadden in vroeger tijden al een goede naam. Hij vond er ook Oosthuizer en Edammer loodjes. De Edammers her kenbaar als zodanig door het wapen; de Oosthuizers door het opschrift "Oosthuizen". Dat dorp was in de tijd waar uit de loodjes dateren, al bekend om zijn kaaspakhuizen. Ook in Noordeinde vond Peter zulke "kaasloodjes". En ook deze vondsten berusten inmiddels in het museum. Zeildoek en laken Een loodje met opschrift "Kromnye dik" is waarschijnlijk afkomstig uit de zeildoekweverij. Gezien het getal 50 heeft het vermoedelijk gehangen aan een rol zeildoek van 50 el. Leidse loodjes ontbreken al evenmin in de verzameling. Eén ervan draagt het opschrift "gheblaevt mit wede" en de afbeelding van de bekende Leidse sleutels. "Vermoedelijk gaat het hier om een van de oudste loodjes, eind lfe eeuw. Ik denk dat loodjes met deelbewerkings- merken de oudste zijn", aldus Peter. "Later hebben de la- Kenbewerkers wellicht hun eigen loodjes aan de stof ge hecht. Voordien werd hun stempel in het algemeen gelden de loodje van de stad of van het lakengilde geslagen. Het zogenaamde "blauwen", waarvan op dit Leidse loodje spra ke is, was het donker verven van de stof". De vondst van het loodje duidt op het betrekken van laken uit Leiden, door Grafters. De tweede grote plaats waar men hier lakenstof kocht, was Alkmaar. Cok hiervan is een gevonden lakenloodje het bewijs. Stael en leeuwen "Het was een bijzonder gaaf exemplaar, met als tekst "1591 - Alcmaers anderhalf stael" en een al even gave afbeelding van het Alkmaarse wapen. Om te begrijpen wat het opschrift bedoelt uit te druklen, moet je weten dat de

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 6