LOODJES LEGGEN HISTORISCH GEWICHT IN DE SCHAAL 2 Dat in Graft, Noordeinde en De Rijp touwslagerijen hebben gestaan, mag wel als min of meer algemeen bekend worden verondersteld. De sporen ervan zijn nog aanwezig, in de vorm van de bekende "touwbaan" in Noordeinde; in de naam van het Baanmanslandje in De Rijp (nog altijd slechts in de volksmond, waar officieel sprake is van de - slecht gekozen - benaming Oosterpark) en in de nog aanwijsbare benaming van Lijnbaan De Poel aan de Grafterbaan. Dat er ook nog sporen van te bewerken hennep zo hier en daar nog zijn te vinden, is slechts enkelen bekend. Van die enkelen is Peter Eggers (Fluytschip 4) er één. En wel door dat hij een van de vinders is van die sporen in de vorm van zgn. waagloodjes, alias de "hennepkeuren". Oudtijds werd in een waag onder andere de hennep gekeurd en voor zien van een loodje waarop was aangegeven waar het pro- dukt vandaan kwam .Het betekende tevens de dat betreffende gemeente borg stond voor het juiste gewicht en de kwali- teit' Metaaldetector Peter heeft zulke loodjes opgespoord met behulp van zijn metaaldetector, die daardoor weer eens zichzelf heeft be wezen als een belangrijk hulpmiddel bij het zoeken naar historische bewijsstukken in de bodem. "De meeste heb ik gevonden in de Eilandspolder", aldus Peter. "Ze vertonen een burcht-achtige afbeelding. Daar door dacht ik aanvankelijk dat het om het wapen van Alk maar ging. Maar het bleek Oudewater te zijn, zoals een bijzonder gaaf exemplaar in zijn randschrift te zien gaf. Dat gave exemplaar werd gevonden door de archeologische werkgroep van onze vereniging, op het terrein van het voormalige kleuterschooltje te Graft. Het is nu in het mu seum. Naar aanleiding van die vondst heb ik gebeld naar de oud heidkundige kring te Oudewater. Ik kwam er in contact met de laatste werknemer in de hennephandeL Hij wist niets van loodjes af, maar wel dat in de zgn. heksenwaag van Oudewater in de 17e eeuw de hennep werd gewogen en ge keurd. Oudewater was de stapelplaats van de hennepteelt

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 4