Een broodbrief en n wippeledeel Toen de jongenskiel me nog om de schouders gleed en ik dagelijks een uur naar school moest lopen (en 1 s middags weer een uur naar huis terug), had ik behalve die jongens- kiel ook het bandje van m'n "stikkenbuultje om nek en schouder hangen. De "stikken" - m'n broodje voor tussen de middag - zaten niet zomaar in dat katoenen zakje, maar verpakt in papier. Daar gebruikte mijn moeder in de regel de lege kruideniers- zakken, van de suiker, rijst, gort enz. voor. Die lege zak ken noemde zij "brieven". Zo stopte zij s morgens het 12 uurtje in mijn "broodbrieven", die voordien hadden ge diend als "suikerbriefof "gortbrief" of wat voer soort van "kruidenier sbrief" dan ook. Het merkwaardige was dat de jongens van de naaste buren, Piet en Dirk Rol, inzulke gevallen pleegden te spreken van een "kroes". Dus: suikerkroes, rijstkroes enz. Naar het voorbeeld van hhn moeder. Want die sprak ook van "kroes" als ze een papieren kruidenierszak bedoelde. Hoe komt dat verschil, heb ik me wel eens afgevraagd. Ik denk, doordat mijn moeder afkomstig was uit De Woude en mijn buurvrouw van de Kanaaldijk, tussen Spijkerboor en de Jispersluis, waartussen ondanks de toch geringe hemels brede afstand blijkbaar verschillen in spraakgebruik voor- kwame n. Inderdaad verschillen (meervoud dus), want als mijn broer tje en ik op de wip speelden, wat we gewoon "wippen" noem den, hadden Piet en Dirk het over "wippeledeTen" en de plank die zij ervoor gebruikten heette bij hen "wippeledeel," terwijl die bij ons simpelweg "wip" heette. Ook de schommel had in mijn kinderjaren nog een andere naam ook, maar dat kwam niet door de buurjongens. Dat kwam door mijn vader - ook uit De Woude afkomstig - die dat speeltuig wel "de schoppel" noemde. Hij had het over "boekende gort" als hij boekweit-grutten bedoelde (tjé, wat heb ik die al een tijd niet meer gegeten. Schafte hij zich een nieuwe koe aan, dan werd die voorlopig aange duid als "de nieuwkocht" en hij, zowel als alle buren, pleegden gebruik te maken van een "driewielde kar" die nooit driewielige kar werd genoemd, maar het wèl was. Kent U deze woorden en uitdrukkingen en kent U nog meer van die verschillen in spraakgebruik en/of in onbruik ge raakte woorden? Ik wil ze graag van U vernemen. Cor Booy

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 18