Wat in 'n goed archief zit.... 15 De molen te West-Graftdijk, waarvan hierboven sprake is, genaamd "De Drie Gebroeders", wordt reeds vermeld in een zgn, "windbrief" van 1 januari 1731, Hierin komen Cornelis Schermer, schout te Akersloot "als gequalificeerd van Ed. Groot Acht b. Heeren Burgemeesteren Der Stadt Alkmaar, Ambagtsheeren van Akersloot" en Claes Graftdijk, wonende te West-Graftdijk, overeen dat laatstgenoemde met betrekking tot "zeekere houtzaegmolen, staende bewes ten Graftdijk aan de ringdijk van de Schermeer onder de Ambachtsheerlijkheid van Akersloot" zal betalen voor het recht van de wind jaarlijks de som van vier guldens, van 20 stuivers 1 t stuk. Op de kaart van de gemeente Graft, uitgegeven door Hugo Suringar te Leeuwarden in 1867, wordt een veer vermeld ter hoogte van de voormalige "Messchaert"-brug, vanwaar men inderdaad uitzicht had op de molen. Wie van de lezers kan mij een tip geven waar ik een af beelding kan vinden van "De Drie Gebroeders"? G. Schoemaker, Purmerend. In het gemeente-archief van Alkmaar zijn thans onderge bracht uit Graft-De Rijp: Gemeentelijke archieven; oud-rechterlijke en weeskamer-archieven; notariële archieven, doop-, trouw- en begraafboeken; bevolkingsregisters en burgerlijke stand; kerkelijke archieven, te weten: Ned. herv. kerkelijke instellingen te Graft-De Rijp; Evangelisch Lutherse Kerk te De Rijp; Doopsgezinde kerk te De Rijp, Oost- en West-Graftdijk; Zeevarende Buidel te Graft; Algemeen armbestuur te GraftNoordeinde O-en WGrd; Fonds Lakeman; Vrij willige brandweer; Vereeniging tot Werkverschaffing; Familie Boon en de Maatschappij; Bovendien nog 10 meter polder-archieven: Eilandspolder; Starnmeer en Kamerhop; Graftermeer; Noordeindermeer en Sapmeer. Archief St-Jozefparochie wordt binnenkort verwacht.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 17