DUBBEL VEERGELD ALS DE MOLENAAR ZWICHTTE 14 Vroeger maalden de industriemolens, als er voldoende wind was, dag en nacht. Woei het heel hard, dan moest er worden gezwicht, dat wil zeggen dat de molenaar ter voor koming van ongelukken de snelheid van de wieken moest doen verminderen, door de molenzeilen geheel of gedeel telijk op te rollen. In dat geval mochten o. a. de veerlieden te Wijk bij Duur stede, Wormer en West-Graftdijk hun tarieven verdubbe len. Aangezien geen molenaar te vroeg zou zwichten, was dit een waarborg dat de veerman niet te vroeg tot dubbele heffing overging. De tarieven van We st-Graftdijk kan men terugvinden in de condities, waarop het overzetveer voor telkens twee jaar aan de hoogstbiedende werd verpacht. "Den pagter zal een goed sufficant schuytje bij der hand houden en ten allen tijde gereed moeten weezen zo om iemand te brengen naar de Starnmeerdijk, alwaar hij te dien einde een geschikte opscheping zal moeten hebben of houden, alsook om van daar volk over te halen naar We st-Graftdijk. Zullende daarvoor genieten van iedere persoon van zon- nenopgang tot zonnenondergang telkens twee duiten en na zonnenondergang tot voor zonnenopgang alsook waneer de houtzaagmolen van West-Graftdijk met gezwigte of verminderde zevlen maalt van ieder persoon telkens vier duiten. Zullende het buiten den pagter niemand vrij staan volk van We st-Graftdijk aan de Starnmeerdijk te zetten dan onder betaling van het veergeld aan den pag ter hiervoor omschreven". Met betrekking tot Wormer wordt vermeldt, dat als bij het Noorderveer tussen Wormer en Wormerveer tenminste 3 molens zwichten (regeling 1847Ï en bij het Zuiderveer de molen "Het Vliegend Hert" en/of de molen "De Rietvink", dubbel veergeld mocht worden geheven. Voor het veer over de Lek bij Wijk bij Duurstede was in 1706 bepaald, dat het tarief dubbel mocht worden toegepast "bij storm of grote winden als de 4 molenzwengels der Wijksche molen gezwicht zijn".

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 16