Archief familie Boon en de Maatschappij geordend 12 Het archief van de Maatschappij tot Bevordering van de Nijverheid in De Rijp, dat in 1984 in bewaring werd gege- en bij het gemeente-archief Alkmaar, is nu geheel geor dend en voor iedereen vrij te raadplegen. Het vormt een waardevolle aanvulling op de archieven van Graft en De Rijp die al in Alkmaar berusten. Het archief neeft een omvang van strekkende meter, en brengt hiermee de planklengte van de gezamenlijke archieven van Graft-De Rijp net iets boven de 100 meter. Deze lengte wordt door geen enkele andere bij het archief aangesloten gemeente gehaald, zelfs niet bij benadering. Dat is wel iets om trots op te zijn. Het aardige van het archief van de Maatschappij en de fa milie Boon is, dat de geschiedenis van De Rijp zo tastbaar aanwezig is. De geschiedenis van De Rijp is de geschiede nis van de familie Boon. Tijdens de inventarisatie van het archief werd het vermoe den bevestigd dat het familiekapitaal zich vooral had ver meerderd door verervingen en het sluiten van huwelijken met telgen van andere koopmansgeslachten. Er waren in De Rijp zo'n tiental grote reders- en koop mansgeslachten, die het economisch leven volledig beheer sten. De doopsgezinde familie Boon is de enige die archief heeft nagelaten, dank zij Jan Boon jr. die bij testament de Maatschappij tot Bevordering van Nijverheid in De Rijp oprichtte. Verknocht aan de haring Jan Boon jr. was zeer verknocht aan de haringrederij. Hij was ervan overtuigd dat dit de kurk was waarop de Rijper economie moest blijven drijven. De financiële resultaten spraken deze opvatting keer op keer tegen. Wellicht kon Jan Boon jr. het moreel niet opbrengen de haringvangst te beëindigen, waarin zoveel mensen hun brood verdienden. In zijn testament schreef hij de uitoefening van de haring vangst dwingend voor, hetgeen de commissarissen de op merking ontlokte of De Rijp wel zo blij moest zijn met zo' legaat. Door verschillende statuutswijzigingen loste men het probleem later wei op.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 14