Een roerige dag in Graft 10 Oktober 1799- Holland is al enkele jaren onderdrukt door de Franse troepen van Napoleon. In augustus doen Engel se en Russische troepen een inval in Noord-Holland. Op de ochtend van de e oktober is de vroedschap van Graft bijeen om te bespreken de vordering van arbeiders aan de batterij buiten de Beemster poort bij Furmerend, als een ZO h 30-tal Engelse huzaren van De Rijp uit het raad huis van Graft passeren. De laatste huzaar stopt bij het raadhuis en houwt met zijn sabel de vrijheidsboom in stuk ken. Nu komen ook enige Grafters aangelopen en de houwende huzaar ziende vatten zij moed en roepen naar de bode op het raadhuis om een bijl en een graaf, om de restanten van de vrijheidsboom er uit te halen. Tijdens de opgewonden situatie bevelen zij de bode enige flessen jenever te halen. Als dan de boom gerooid is. wordt alles ter plaatse verbrand. Dan wordt van het raadslid Cornelis Hooijboer geëist dat hij de vlag op de toren zal plaatsen maar die heeft daar niet veel zin in. Toen er zo'n 40 k 50 burgers verzameld waren kreeg het raadslid de opdracht de vlagopzetters te gelasten de vlag te plaatsen. Er werd hem toegeroepen: "In '95 waart gij baas, maar nu zijn wij baas". Toen de vlag geplaatst was, werd uit vreugde de kerkklok langdurig geluid en kwamen hierdoor nog vele Grafters op de been. Enkelen eisten toen ook van het raadslid Hooijboer dat hij jenever zou schenken en ook het raadslid Van Baars moest met de fles op de proppen komen. Toen zo de ochtend vorderde, kwamen enkele Grafters op het idee ook in Noordeinde de vrijheidsboom te verbranden en alzo geschiedde. Naar Qostgraftdijk In de loop van de ochtend gingen de raadsleden van Qost graftdijk, die in Graft op het raadhuis waren, weer naar huis omdat er van vergaderen niets kwam. In Oostgraftdiik aangekomen, plaatsten zij daar ook de Oranjevlag op de toren, waarna de Oostgraftdijker s luid begonnen te schreeu wen om hun aanhankelijkheid aan Oranj e te tonen. Hier liep het echter volkomen uit de hand, want sommigen meenden hun onderlinge ruzies even uit te vechten. Zo was daar ene Trijntje Hendriks Akeman, die bij Klaas Stam. de winkelier

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 12