8 vanwaar gegooid werd tot het blikje bedroeg ongeveer 40 meter. Het was de bedoeling, met een - palmhouten - bal het blik je te raken. Lukte dat, dan mocht de werper die centen in zijn zak steken die op "kruis" waren gevallen. De centen die op "munt" lagen, werden weer op het blikje gelegd en dan mocht de volgende werper zijn geluk beproeven. Had hij geluk, dan mocht ook hij de op kruis gevallen centen houden. Het spel ging zo lang door totdat er geen centen meer op het blikje lagen. Maar dan gingen de spelers elkander "bevechten". De ene speler trachtte met de bal die van de ander te raken. Lukte dat, dan moest degene wiens bal was geraakt, één cent ge ven aan degene die de bal had gegooid en waarmee geraakt was. Dat ging zo door totdat de spelers er genoeg van kre gen en besloten nog maar eens "op het blikje" te gooien. In de jaren dertig, toen de centen voor arme mensen nog begerenswaardig - en bruikbaarvoor vier centen had je een broodje - waren, werden centen voor dergelijke wed strijden gespaard, in de hoop er met het spel een paar bij te kunnen winnen. Wie tien of vijftien centen had gewonnen was "spekkoper". Tot aan de tweede wereldoorlog hebben autochtone Grafters hun traditionele ijsspel gespeeld. In de oorlogsjaren raakte het in onbruik en volgens onze zegsman wordt het tot op heden niet meer gespeeLd. Sterker nog: de redactiedie na vraag deed bij autochtone Grafters, kreeg steeds te horen: "Ik weet er niets van, ik kan het me niet herinneren". Dit stukje was dan ook niet (over)geschreven, als de archief commissie niet bij toeval in het archief een knipsel had gevonden met de bovenstaande beschrijving. Wie het in een volgende winterperiode in ere wil herstellen kan in elk geval met de spelregels uit de voeten. Maar of er nog centen zijn voor de spelers is intussen wel de vraag. Op de foto, rechts op de voorgrond Henk Eyk geknield Jaap Voogd. Tussen de schuitjes van rechts naar links Jaap Roelofsen, bakker Van Zijl, Bram van Petten, de vierde man is niet bekend, daarnaast Siem Roelofsen, in werphouding Klaas Klijn Gerrit Salentijn, Jan Groot, Mangelus van Petten, Cor Blaauw; het kind is niet bekend. Daarnaast de enige man op schaatsen: de visboer en petro- leumventer Kuiper uit De Rijp.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 10