Een geleerde Graftdijker Het zal slechts weinigen bekend zijn dat in Vest Graftdijk de wieg heeft gestaan van Jacobus van Nuys Klinkenberg, predikant en hoogleraar in de godgeleerdheid en kerkelijke ge schiedeni s. Hij werd op 20 februari 1744 geboren als zoon van Hen- ricus Jansen Klinkenberg en Magdalena van Nuys. Zijn vader was geboren te Harderwijk op 6 januari 16 99, en stond als predikant te vVest-Graftdijk van 1 oktober 1730 tot zijn dood, op 25 maart 1765. Hoewel aanvankelijk voorbestemd door de handel, bleek Jacobus meer lust te hebben in de studie. Hij bezocht de Latijnse school te Haarlem, welke hij in 1760 verliet om de studie voort te zetten aan de hogescholen te Harderwijk en te Leiden. Na het verdedigen van een proefschrift, getiteld "physico- philosophica de aëre proprietatibus et usus" werd Klin kenberg op 2 november 1764 benoemd tot "artium liberalium magister et philosophiae doctor". Na zijn bevordering tot proponent volgde op 13 april 1766 zijn benoeming tot predi kant te Eemnes-buiten (Utrecht) waar hij trouwde met Elisabet Merkman. Vervolgens was hij predikant te Over- schie, Oudewater en Deventer waarna in 1778 zijn aanstel ling volgde tot predikant in Amsterdam. Zijn roem was reeds zozeer gestegen dat de curatoren van de Leidse hogeschool hem in november 1783 tot gewoon hoogleraar in de godgeleerdheid benoemden. Op aandrang van zijn gemeente bedankte hij echter voor deze betrekking, waarna hij op 20 november van het zelfde jaar werd aange steld als hoogleraar in de godgeleerdheid en kerkelijke ge schiedenis aan het athneum illustre te Amsterdam. Op 10 maart van het volgende jaar volgde zijn benoeming tot doc tor in de godgeleerdheid door de Leidse academie. Naast zijn hoogleraarschap bleef hij tevens zijn ambt van predikant vervullen. Tijdens de omwenteling van 17 95 werd Klinkenberg in zijn betrekkingen geschorst omdat hij weigerde de eed af te leggen op het nieuwe bewind. Fas in 1804 werd hij in zijn functies hersteld. Hij overleed op 14 september 1817 te Amsterdam. G. SchoemakerPurmerend.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 8