Ter herinnering aan Jan Meijer Het op 52-jarige leeftijd plotselinge overlijden van de heer Jan Meijer te Noordeinde, op 1 9 november jl. heeft ook in onze vereniging ontroering en verslagenheid teweeg gebracht. Jan Meijer, werknemer op de oliefabriek "De Vrede" te Westknollendam was in zijn vrije tijd een van de actieve- lingen op het gebied van de amateur-archeologie in De Rijp en Graft, maar vooral in Noordeinde en heel in het bijzonder op zijn eigen erf. Bijna 25 jaar geleden is het daar begonnen, doordat twee uit Delft afkomstige amateur archeologen aan het graven waren op het naburige land van Jan Blaauw en daar interessante vondsten deden. Hoewel Jan Meijer op dat moment werd geplaagd door een maagkwaal, veroorzaakte een mengsel van nieuwsgierig heid en zin in avontuur de prikkel waardoor hij behoedzaam de schop in eigen erf zette. Met succes, zodat buurman Arie Commandeur het eveneens ging proberen. Ook met positief resultaat. Enkele jaren later riepen krantekoppen triomfantelijk uit dat Noordeinde een waar paradijs was voor amateur-archeologen. Gezien de veelheid aan vond sten was dat niet overdreven. waard Was het aanvankelijk zo dat vondsten die het: waren, aan de collectie van dokter America werden toegevoegd, van lieverlee kon de familie Meijer ook zelf bogen op een in drukwekkende verzameling bodemvondsten. Het gerucht van de vondsten bereikte ook de heer Van Beuningen, die als collectionneur en wetenschapper zeer gel'nteresseerd was. Diverse stukken zijn dan ook in zijn collectie terecht gekomen. Hij was het ook die naar aanleiding van de vond sten er op heeft gewezen dat met name de veelheid aan zowel scherven als bijna gave tot gave exemplaren van het aardewerk wat met slib- en kraswerk was versierd, niet toevallig kon zijn terecht gekomen in Noordeinde en naaste omgeving. In onze vereniging mag Jan Meijer van Noordeinde daar door voortleven als degene die, evenals zijn buurman, iets is begonnen als een aardigheidje, wat naderhand van be langrijke wetenschappelijke betekenis is gebleken. In het hierna volgende artikel, ontleend aan "The Rotterdam Fa-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 4