dijk (9). 14 komen aandragen, waarin haarfijn omschreven stond waarom juist zij niet hoefden te dijken. De hertog greep daarop verbolgen al die akten en ze in het gat van de dijk werpend, riep hij:"Daar liggen uw vrijdommen. Ke ren ze het water dan zijt ge vrij. Zo niet, dan zult ge werken.' Gedurende de Ife eeuw breidden de Schermer en de Beemster zich voortdurend uit, ten koste van het Scher mereiland. Dit noopte dijkgraven en heemraden van Graft en het Zuideinde van Schermer er toe zich in 1531 tot het Hof van Holland te wenden met het verzoek in tijden van gevaar de dijken op het Schermeiland vaker te mogen schouwen en te verzwaren dan de twee keer die per jaar waren toegestaan. Bomen langs de Gouw? Behalve deze toegenomen waakzaamheid moest een ver beterde dijkbouw er zorg voor dragen dat de eilandbewo ners in de strijd tegen het water niet ten onder gingen. De oudste dijken waren niet meer dan lage kaden van aangestampte aarde en hoogstens begroeid of bekleed met zoden. Cm de grond vast te houden schijnen op de dijk ten oosten van de Gouw bomen te zijn geplant (8). Hun be schermende functie lag hoofdzakelijk in een uitgestrekt voorland en een flauwe helling naar 't water. Door de aanhoudende bodemdaling en het wegslaan van het venige voorland bleek deze constructie na verloop van tijd te zwak. De nood dwong tot een verbeterde dijkbouw. In streken waar men geen zeewier bij de hand had, zoals op het Schermereiland ontstond de rietdijk. Vóór de aarden dijk werden bossen riet en takken op elkaar ge stapeld en met de stevige wortelzijde naar het water ge keerd. Deze verbetering - en tevens lastenverzwaring voor de dijkplichtigen - bleek na verloop van tijd ook niet afdoende te zijn. De machtige stormvloeden van de 16e eeuw noodzaakten tot een geheel nieuwe dijkconstuc- tienl. de zgn. "krebbing": tegen de dijk werden twee rijen palen in de grond geheid, waardoor twee evenwij- r ige houten wanden ontstonden. De tussenruimte werd opgevuld met takken en stenen. Een halve eeuw geleden stootte Louwris Bruin, de laatste touwslager van het Schermereilandbij toeval op restanten van zo' n paal-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 16