12 Spagestoken land de hoeve wenste te beschouwen. Hoe kon worden voorkomen dat "spagestoken land" onbe heerd dreigde te worden achtergelaten, toont ons het vol gende voorbeeld. Na de zware stormschaden van de winter 1421-'22 moest onder leiding van de graaf de Westfriese dijk worden her steld. Daartoe gaf hij allen die in Venhuizen geërfd en woonachtig warenm bevel zich op de dijk te verzamelen. Aan hen werd gevraagd, wie zich niet in staat achtte de noodzakelijke herstelwerkzaamheden aan zijn hoefslag te verrichten. Dezen verloren al hun land en goed en werden voor altijd uit Holland verbannen. Het achtergelaten stuk dijk moest dan door "huislieden" uit Graft en het Zuidein de van Schermer worden hersteld. Na oplevering van het door hen voltooide werk zal aan hen de keus worden gela ten of zij dat gedeelte van de dijk met al het land waarop het gestoeld was wilden houden of niet (4). Een dijkbreuk betekende voor de gehele polder groot ge vaar. De graaf had dan ook het recht over iemand die op zettelijk de dijk doorstak de doodstraf uit te spreken. "De dijkbreker sal in de breuc gesmeten worden, men sal een pale slaen door sijn lichaem ende hem in de dijk be graven" (5). Dreigde een doorbraak dan luidden de klok ken en riepen het dijkleger op. Alle mannelijke bewoners waren dan verplicht op het bedreigde punt te komen en de dijk "uit den vreeze te dichten". Op straffe van het verlie zen van hoeve en land:"Wie niet meedijkt in nood verbeurt zijn erf". Naar Petten Deze dienstplicht strekte zich niet alleen uit tot de eigen polder. Immers als de "soute seedijck" het begaf, stond het leven van iedere Noordhollander op het spel. Toen tijdens de verschrikkelijke St. -Elizabetvloed in 1421 de duinen bij Petten waren weggeslagen moesten ook man nen uit Schermer en Graft meehelpen het gat te dichten. Van die tijd af werden de kosten voor de herstelwerkzaam heden aan duinen en dijken bij Petten na zware stormvloe den ook over de bannen op het Schermereiland omgeslagen. Dat ook dit een drukkende last voor de huislieden vormde, blijkt wel uit het privilege van 1426. De besturen van de dorpen op het Schermer eiland wisten in dat jaar van Jaco- ba van Beieren gedaan te krijgen dat zij niet binnen een

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 14