DIJKSONDERHOUD OP HET SCHERMEREILAND 10 "Wien water deert, die water keert". Deze oude grondwet vormde de basis waarop de plicht tot dijksonderhoud in de middeleeuwen was geregeld (1). De dijklast rustte dan ook op de individuele grondgebruikers van wie de ligging van zijn land "onder des dijks bescherming" viel. Verkoop van zo' n stuk grond d&t "met dijk besmet was", was albeen mogelijk indien de nieuwe eigenaar tevens de dijklast voor zijn rekening nam. Alle grondgebruikers binnen de dijken op het Schermer eiland hadden een door het dijksbestuur aangewezen deel van de dijk onder hun beheer gekregen. Zij waren ver plicht deze zgn. "hoefslag" in ordentelijke staat te houden. Zo' n verdeling van de dijklast onder de ingelanden van de polder werd in Noord-Holland "verstoelinggenoemd. Volgens de vergunningen van 1 35657 ter omdijking van buitendijkse landen op het Schermer eiland werd de verstoe- ling hier "matsmatsgelijk" geregeld. Dit betekende dat elke dijkplichtige een hoefslag te onderhouden kreeg, die in juiste verhouding stond tot de grootte van zijn landbezit dat door die dijk werd beschermd. Dit laatste had tevens als consequentie dat de Oude Zee burg rondom de Binnenmaden alleen onder die ingelanden was verstoeld, die binnen deze ringdijk hun stukjes grond hadden liggen. Zo is dan de Nieuwedijk rondom de Buren- maden alleen onderhouden door de grondgebruikers in dit gedeelte van het Schermereiland. Twee keer schouw Deze wijze van aan individuen opgelegde dijklast moest wel onder toezicht van hogere hand staan, wilde zij niet tot wa re rampen leiden. Immers, als een dijkplichtige uit luiheid kwaadwilligheid of armoede niet naar zijn hoefslag omkeek, was de hele dijk waardeloos. Alleen het lokale bestuur kon in deze tijd een effectieve controle op het dijkonderhoüd uitoefenen. Vandaar dat schout en schepenen als "dijkgraaf en heemraden" het dijksbestuur in de bannen vormden. Dit gold ook voor het Schermereiland. In een handvest uit

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 12