8 len. Wanneer allen een worp hebben gedaan begeven zij zich naar de bal en vervolgen de worp. Winnaar is degene die in de minste worpen de afstand van ongeveer 700 meter heeft afgelegd en de trefpaal geraakt heeft. Bij gelijke worp, en dit is de grote attractie van het spel, is hij winnaar die, na de trefpaal geraakt te hebben, het verst met de bal van de paal verwijderd ligt. Grote vaardigheid wordt er vereist om het spel goed te spelen: immers, gooit men even scheef, dan loopt de bal in de rietstoppels en is de gang er spoedig uit; gooit men te hard, dan loopt de bal "door" en moet men teruggooien omdat er volgen» de spelregels geen land "gesneden" mag worden. Meerdere malen was ik er getuige van dat de spe lers na een gelijk aantal worpen, op twee meter van de trefpaal lagen en dan bereikt het spel zijn hoogtepunt, want nu is het de kunst de paal zo te raken dat de bal ver weg rolt. Dit bereikt men niet door de paal "vol" te treffen, doch aan de zijde. Het gevolg is dan veelal een misworp en onder groot gejuich van de omstanders loopt de bal ver door. Ik herinner mij nog goed hoe een veertig jaar geleden het spel volgens de thans geldende regels gespeeld werd en hoe ik, als kleine jongen op de schaats achter de bal len aanging om de spelers de plaats te wijzen. Want het gebeurde dikwijls dat de bal in de rietstoppels verdween en het is erg vervelend als de speler naar de bal moet zoeken daar de volgende groep spelers op een worp volgt. Je had dan als jongen ook aandeel in de winst en kreeg na afloop een kop chocolademelk of een koek. Men speelt, zodra het ijs maar sterk genoeg is en beëin digt het wanneer de dorpsomroeper Jan Zwerver, bij bekkenslag bekend maakt dat het gemaal der Eilandspol der in werking wordt gesteld. De Jong Gemeente - opzichter Aldus het artikel in "De Speelwagen van ca 30 jaar ge leden. Ook Graft heeft zijn bal-spel op het ijs gehad. Het was heel anders dan dat in De Rijp (wat nu nog graag en veelvuldig wordt beoefend). In het volgend nummer iets over het Grafter ijsbalspel.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1987 | | pagina 10