Voor een deel althans is dat niet gelukt, doordat de schip per die met zijn binnenvaart-schip een klokkentransport kreeg te verwerken, zijn schip op het IJsselmeer heeft laten zinken. "Ze zijn terecht. Of zich in dat schip ook klokken uit onze gemeente bevon den weet ik niet. Waarschijnlijk zijn er ook op andere wij ze klokken - al dan niet letterlijk - ondergedoken. Toen namelijk in De Rijp in september 1945 officieel het bevrij dingsfeest werd gevierd, werd tijdens de plechtige herden king in de grote kerk (waar drie dominees en de pastoor het woord voerden voor een "uitverkocht huis") officieel medegedeeld dat de klok van de r. k. kerk was terugge vonden in Groningen. 20 december 1945 kwam de nadere mededeling dat deze klok zich inmiddels in Amsterdam bevond en dat hij daar kon worden gehaald. Het was de vurige wens van pastoor H. F. Coppens dat de klok in de kerstnacht zou kunnen wor den geluid. Dat had nog wat voeten in aarde, want er moest tot tweemaal toe de reis naar de hoofdstad worden onder nomen voordat men dctér ervan overtii gd was dat men met de rechtmatige eigenaars te doen had. Maar, zaterdagmid dag 22 december half drie arriveerde de klok, onder ge juich van de jeugd, bij de r. k. kerk. Nadat er de nodige foto' s waren genomen, werd hij naar zijn plaats in de to ren gehesen. Toen dit karwei geklaard was, kwam men tot de ontdekking dat er van luiden vooralsnog geen sprake kon zijn: de klepel was er niet meer. Er kon er echter een van de grote kerk worden geleend en zo kon, in de kerstnacht de klok toch worden geluid. Velen hoorden die nacht om half vijf gedurende een kwartier met ontroering het van ouds bekende geluid over de daken buitelen. "Deo Gratias", schreef pastoor Coppens in het Liber Memoria- lis. Kort nadien smeedde Jaap van Straaten, de smid van t Centrum" een nieuwe klepel voor de klok. En Jannie Kostelijk-Bom liet haar dichtader vloeien uit blijd schap over de terugkeer van de Rijper klokken. Ook de klok van Westgraftdijk keerde terug op zijn plaats in de toren en als die van Oost eveneens geroofd is ge weest kan nu gesteld worden ook die terug is van weg geweest.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 7