4 Aangezien klokken onmiskenbaar een cultuurbezit vormen waarvan leeftijd, maker, randschrift en andere eventueel ingegoten versieringen bepalend zijn voor de cultuurwaar de van de klok, werd eerst een inventarisatie gehouden. Alle klokken werden gei'nspecteerd, beoordeeld en. ge merkt. Zo ook de klokken in de torens van De Rijp, Graft en West-Graftdijk en waarschijnlijk ook die van Oost- Graftdijk, maar van dit laatste ben ik niqt helemaal zeker. Witte P De klokken van De Rijp, Graft en Westgraftdijk werden alle gemerkt met een witte P. Er werden ook - elders - andere merktekens aangebracht. De betekenissen ervan waren respectievelijk "kan direct weg", "wordt gehaald als het nodig is" en "moet blijven hangen". Ik vermoed dat de P betekende"wordt gehaald als het nodig is", of schoon wel werd onderkend dat deze klokken een belang rijke cultuurhistorische waarde vertegenwoordigden. Zo bijvoorbeeld de klok in de toren van de r. k. kerk. Deze dateert uit 1667 en is door niemand minder dan Hemony te Amsterdam gegoten. Ze was na het gereedkomen van het huidige kerkgebouw aangeschaft, bij een uitdrager, voor de prijs van f 1, 30 per kg en met 2 kwartjes fooi voor de uitdragersknecht, in 1868. In de kerstnacht van dat jaar liet ze voor het eerst haar vriendelijke wellui dende klank horen in De Rijp. De twee klokken uit de grote kerk, komen uit Enkhui zen, waar Antoni Wilkes ze goot in 1663. De be#tter had echter geen respect voor de eeuwen oude bronzen dorpsstemmen. Als de witte P inderdaad "wordt gehaald zodra het nodig is" heeft betekend, dan was het blijkbaar al gauw nodig, want in maart 1943 werd de roof van de klokken in onze dorpen een feit. Uit die dagen stamt het verhaal dat "ergens in Neder land" de klokkenhalers op een te roven klok de inmiddels illegaal aangebracht tekst aantroffen: "Wie met gestolen koper schiet, wint zeker deze oorlog niet". Maar dit kan ook wel eèn van die talloos vele mopjes zijn waarmee we in die tijd de moed er in hielden. Hoe dan ook, de klokken werden getransporteerd naar Duitsland, om er tot oorlogsmaterieel te worden verwerkt

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 6