Pij pekoppen 2 I Pijpekoppen, wie heeft ze nooit gevonden, bij het tuin- spitten, schoffelen of zo maar ergens in een baggerstrook langs de waterkant? Ze zijn er in zulke ongelooflijke hoe veelheden, soms zelfs op één plek, dat je er nauwelijks bij stil staat dat je na zo'n vondst iets antieks in de hand houdt. i Ambachtelijk vervaardigd en wel zó dat daarvan vaak de sporen duidelijk terug te vinden zijn op de pijpe- kop. Bovendien meestal van een merkje voorzien wat de maker er op heeft aange - bracht. Daardoor zijn we nu nog dikwijls in staat te achterhalen waarwanneer en door wie de pijp is ge maakt. Dit maakt dat gevon den pijpekoppen in scheeps wrakken en in afval-lagen in de stads-archeologie be- i langrijke mede-aanwijzers zijn van het tijdstip waarop het schip is vergaan, c. q. waarop de afval-laag is ge- I vor md. Afgezien daarvan is het ge woon leuk de pijpekopjes die je zelf ooit hebt gevonden, soms nog met een flink stuk steel eraan, te bewaren en te verzamelen. Zulks mensen zijn er legio. Velen van hen hebben zich verenigd in "De Pijpelogische Kring Neder land". Eenmaal per jaar organiseert die Kring een "pijpen-, dag". Uiteraard geeft ze ook een blad uit, wat viermaal per jaar verschijnt. Ze geeft adviezen voor het aanleggen en onderhouden van een collectie. Dank zij de causerieën die Ron de Haan (van de stadsarcheo- logische dienst Amsterdam) en Fred Tymstra vorig jaar oktober voor onze vereniging hielden, weten we er in onze

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 4